Nebezpečné válečné dědictví: Pyrotechnici likvidovali množství staré munice

ilustrační foto: pixabay.com

BRNO, BRNO-VENKOV, BLANSKO – Policejní pyrotechnici měli o uplynulém víkendu plné ruce práce. Zaměstnala je série nálezů munice z druhé světové války na Brněnsku.

Série nebezpečných nálezů začala v pátek dopoledne v Lukovanech. Jeden muž tam prozkoumával pole pomoci detektoru a nalezl ruskou dělostřeleckou minu ráže 82 mm. Za necelé dvě hodiny policisté zasahovali v Moutnicích. Nálezce donesl z pole na tamní obecní úřad ruský dělostřelecký granát. Po klidné sobotě následovaly další nálezy v neděli. Nejprve si pyrotechnici přebírali dělostřelecký granát v lese nedaleko Bystrce. Za chvíli odtud přejížděli rovnou do Muzea četnické stanice v Kuřimi, kam návštěvník přinesl odevzdat německou talířovou minu. Další velký nález byl u Černé Hory na Blanensku. Občané tam vyhrabali u polní cesty rovnou celou bednu zapomenuté válečné munice.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Korunu všem nálezům nasadil v pondělí ve dvě hodiny v noci mladík ze Znojma. Hlídce městské policie v Brně na Mendlově náměstí ukázal nákupní tašku, kde ležel velmi zachovalý a pravděpodobně plně funkční dělostřelecký granát. Granát prý našel v noci ve Znojmě a nevěděl, co s ním. V nákupní tašce ho vezl v autě spolu se svými dvěma známými. Strážníci ho poslali do bezpečné vzdálenosti. Potom spolu s další hlídkou městské policie uzavřeli celý přilehlý prostor a přivolali policejního pyrotechnika. Specialista granát odborně naložil a odvezl pryč. „Znovu proto připomínáme, že jediný správný postup při obdobných nálezech je přivolání policistů na místo.  Jakákoli manipulace může být extrémně nebezpečná,“ připomněl policejní mluvčí David Chaloupka.

 

zdroj: Městdká policie Brno