Ve velkém krátili daně, úpravy v účetnictví jim vynesly přes 40 milionů. Zasáhla daňová Kobra

ČR, PARDUBICKÝ KRAJ – Pardubická policie si před nedávnem posvítila na skupinu „podnikatelů“ cizí státní příslušnosti, kteří byli podezřelí z toho, že ve velkém krátili daň z přidané hodnoty. Šlo o případ, který je důkazem, jak daňová Kobra může fungovat i napříč regiony.

Na počátku odhalení této kauzy stojí zjištění Finančního úřadu pro kraj Vysočina. „Právě tento úřad začal sledovat devět právnických osob (jak už to bývá – se sídlem v Praze), které po dobu téměř dvou a půl let sofistikovaným způsobem měly provádět různé zásahy do účetnictví, které jim vynesly více než 40 miliónů,“ uvádí zástupce vedoucího krajského odboru hospodářské kriminality v Pardubicích David Kakrda.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Podezřelí, byť nebyli formálně uvedeni v obchodním rejstříku, obchodní společnosti fakticky ovládali. Uvedené firmy inkasovaly miliony korun za zprostředkování pracovní síly pro desítky subjektů, především zemědělská družstva, po celé republice. Peníze z bankovních účtů vybírali v hotovosti, ty však nekončily u toho, kdo práci odvedl, ale u hlavních podezřelých. „Aby nemuseli státu odvádět z těchto zisků daň, snižovali tzv. daňový základ tak, že v účetnictví daňových subjektů vykázali fiktivně přijatá zdanitelné plnění (smyšlené náklady podložené účelově vytvořenými doklady), a to vždy jednotlivě do částky 10 tisíc korun. Tímto krokem nemuseli v tzv. kontrolních hlášeních správci daně identifikovat dodavatele, kterému měli údajně finanční prostředky hradit,“ vysvětluje Kakrda. Celková způsobená škoda dosahuje za období od ledna 2018 do dubna 2020 téměř 41 milionů korun.

Zmíněné podvodné aktivity byly i v hledáčku královéhradeckých celníků. Ti ve spolupráci s pracovníky Finančního úřadu pro Kraj Vysočina dostupnými zákonnými prostředky popsanou trestnou činnost prověřovali. Ve správném momentu pak byli k případu v rámci součinnosti Kobra přizváni i pardubičtí kriminalisté. Po pečlivých přípravách proběhla na konci dubna 2021 realizace této trestní věci s krycím názvem „Kličko“, do které jsme nasadili téměř 100 policistů a přes padesát pracovníků Celní správy, kteří najednou zasahovali v bydlištích podezřelých, ubytovnách ukrajinských dělníků, kancelářských prostorech a v zemědělských družstvech, na dvaceti místech v pěti krajích.

Policisté zadrželi a obvinili čtyři hlavní aktéry – muže ve věku 34 až 43 let – ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně. V rámci domovních prohlídek i prohlídek nebytových prostor zajistili nejen řadu listin a dat v elektronické podobě, ale rovněž majetek (nemovitosti, peníze na účtech a cennosti) v hodnotě 19 milionů, jako tzv. náhradní hodnotu. „Na všechny obviněné byla soudem uvalena vazba. Nyní jsou ohroženi trestní sazbou odnětí svobody v délce trvání od 5 do 10 let,“ komentovala policejní tisková mluvčí Eva Maturová.

Video: Policie ČR