Dodávku plnou léků k výrobě drog zadrželi policisté na D1. Cizinci je vydávali za vitamíny

Ilustrační foto

KRAJ VYSOČINA – Ve vazbě skončili včera dva cizinci, kteří se podíleli na obchodování s drogami. Z Bulharska převáželi přes naše území tablety, které vydávali za vitamínové doplňky, ale ony přitom byly určeny k výrobě pervitinu. V případě odsouzení hrozí mužům až dvanáctiletý pobyt za mřížemi.

Případ začal v sobotu 29. května kolem desáté hodiny dopoledne, kdy hlídka celní správy kontrolovala na benzince u D1 dodávku Renault Traffic s cizí registrační značkou. Při kontrole nákladu objevili celníci podezřelé látky.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„I když cizinci vydávali převážený náklad za vitamínové přípravky a stejně tak byly označeny i všechny převážené obaly s tabletami, celníci při kontrole orientačním testem prokázali, že tablety vykazují pozitivní reakci na efedrin, což se potvrdilo i při druhém testu,“ uvedl vyšetřovatel Michal Laška. Celníci tak případ předali krajským kriminalistům a oba muži skončili vzápětí v policejních celách.

Zadržení muži následně vypověděli, že s nákladem vyjeli v pátek 28. května večer z Bulharska a že konečným cílem jejich výletu mělo být Dánsko. Kriminalisté zjistili, že zadržená dodávka je plná krabic s léky obsahujícími pseudoefedrin. Náklad vážící téměř 77 kilogramů byl pro případ kontroly opatřen fiktivní nálepkou Calcium – Magnesium a oba výtečníci si k zastření skutečného charakteru nákladu navíc obstarali  nepravé dodací a průvodní listy.

Oba cizinci, ve věku jedenatřicet a devětatřicet let, byli jako spolupachatelé obviněni ze spáchání zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Hned od soudu tak v doprovodu policistů putovali do vazební věznice v Brně. V případě prokázání viny mohou očekávat, že si pobydou osm až dvanáct let ve vězení.