KORONAVIRUS: Další chaos s testováním, PCR testy zdarma mnohé laboratoře nenabízí, nedostaly příslušné pokyny

Zdroj: WikiMedia commons

Česko – Vzhledem k ustupující koronavirové pandemii přistoupilo ministerstvo zdravotnictví k tomu, že se rozhodlo omezit počty hrazených antigenních testů, zároveň však umožnilo dvakrát za měsíc podstoupit (z veřejného pojištění hrazený) test PCR. Toto nové nařízení mělo vstoupit v platnost dnes, jenže jak praxe ukázala, ne všude k tomu skutečně došlo. Schází totiž příslušné pokyny…

Počínaje červnem by podle stanoviska vlády mělo být možné bezplatně podstoupit čtyři testy antigenní (jeden za sedm dní) a dva PCR – měly by totiž být hrazeny z veřejného pojištění. Jak se ale ukázalo, systém opět provází chaos a množství laboratoří (ale také některé nemocnice, kde testování probíhá) tvrdí, že od ministerstva zdravotnictví, ale ani od pojišťoven neobdržely příslušnou metodiku. Na mnoha místech tak dnes lidé, kteří se rozhodli podstoupit hrazený PCR test, narazili na problém, že nikdo neví, jak má vlastně celý systém fungovat. To přitom platí i pro laboratoře společnosti Synlab, která patří mezi největší laboratoře v Česku a provozuje na 60 odběrových míst napříč zemí.  Na webu pak společnost uvedla, že „z důvodu absence metodiky ze strany ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven k preventivnímu vyšetření covid-19 metodou PCR ´zdarma´ nejsme nyní schopni toto vyšetření od 1. 6. 2021 nabídnout.“ Kromě scházející metodiky se ale jako problém ukázal také systém úhrad za prováděné testy. Za provedení PCR testu totiž měly pojišťovny platit laboratořím jen 350 Kč, což dle jejich zástupců nekryje náklady.

Ministr zdravotnictví Vojtěch ale zastává názor, že problémy vznikaly pouze nárazově, odmítl také, že by na vzniklé situaci měl jeho resort jakýkoliv podíl. „Včera odpoledne proběhlo jednání, informace byly odeslány všem odběrovým místům. Myslím, že to vše je jen provozní otázka dnešního dne,“ uvedl. Právě včera večer přitom na Twitteru zveřejnil informaci, že pojišťovny budou hradit laboratořím 201 Kč za každý jeden provedený antigenní test a 350 Kč za test PCR. Dnes odpoledne ale ministerstvo stanovisko upravilo. „Hrazené preventivní PCR testy musí být pro občany dostupné. Domluvil jsem se s pojišťovnami, že ještě dnes zvýší úhradu odběrovým místům na 614 Kč. Pojišťovny v průběhu června nadefinují pravidla pro poolování vzorků a vytvoří dostatečné kapacity pro hrazené testování po celé ČR,“ uvádí nyní na sociálních sítích Vojtěch.  Je tedy zřejmé, že úplně jasno ve fungování systému přeci jen není. Ministerstvo zdravotnictví zároveň plánuje ceny za provádění testů nad rámec těch hrazených pojišťovnami zastropovat – aktuálně si za ně totiž testovací místa mohou účtovat libovolné částky a ceny tak nezřídka značně variují.

Epidemiologická situace

I nadále koronavirová epidemie v Česku brzdí. Včera laboratoře zachytily pouze 514 nově pozitivních, což je o cca čtvrtinu méně než v pondělí před týdnem. V neděli pak přibylo jen 133 nových pacientů, což je nejméně od loňského srpna. Zvyšuje se také proočkovanost české populace (a to i ruku v ruce s narůstající rychlostí očkování – minulý týden tak ve třech všedních dnech překročilo množství podaných vakcín hodnotu 100 000), kdy alespoň první dávku očkování má za sebou přes pět milionů lidí, kompletní očkování pak absolvovalo cca 1,5 milionů Čechů.