Mohelnická právnička radí, jak obejít kontroly na zahrádkách

Ilustrační foto

MOHELNICE – Mnoho lidí považuje nutnost prokazovat se negativním antigenním testem na venkovních zahrádkách restaurací za současné epidemiologické situace za zbytečnou a obtěžující věc. Právnička Jana Zwyrtek Hamplová na svém facebookovém profilu zveřejnila způsob, jak se kontrole legálně vyhnout.

Existuje „vychytaný“ fígl, jak se legálně a účinně vyhnout kontrole hygieniků a policie na venkovní zahrádce. Hosté se s hygieniky a policisty jednoduše odmítnou bavit. Řeknou, že nechtějí vypovídat s odkazem na paragraf, podle kterého může výpověď odepřít ten, kdo by sobě nebo osobě blízké způsobil stíhání nebo právní delikt. V takovém případě hygienici pokračují dále a pokutu neudělí. Pokud má kontrola podobný průběh, krajská hygienická stanice potom provede zápis, ve kterém potvrdí, že bylo vše v pořádku a hosté nařízení dodržují.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Výmluvu na odepření výpovědi radí lidem i mohelnická advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která je držitelkou ocenění Právník roku 2019. “Nikdo není povinen vypovídat, kdyby mohl sobě nebo osobě blízké způsobit trestní nebo správní stíhání. Tedy v případě kontroly na zahrádkách si zapamatujte větu: Využívám svého práva podle paragrafu 53 a 55 správního řádu a odmítám na jeho základě podávat jakékoli vysvětlení, výpověď nebo předkládat jakýkoli důkaz,” uvedla na svém facebookovém profilu Jana Zwyrtek Hamplová.

Právnička sice přiznává, že hygienické stanice v takovém případě mohou proti hostovi zahájit správní řízení. To však téměř jistě skončí na základě důkazní nouze. O absurditě předkládat potvrzení o testech mluví i samotní restauratéři. Podle nich si lidé třeba neustále upravují a fotí jedno potvrzení o testu, případně si je různým způsobem falšují.