Prohlédněte si květenu z mnoha oblastí světa v Botanické zahradě v Plzni

Botanická zahrada Plzeň
Botanická zahrada Plzeň. Foto: Alex Hauner

Pro milovníky sukulentů, přírody i rostlin obecně přinášíme tip na výlet do Botanické zahrady v Plzni. Areál zahrady je součástí zoologické zahrady a vstupné je společné. Proto můžete výlet spojit s celodenním zážitkem s dětmi, které jistě ocení mnoho druhů domácích i exotických zvířat, které si mohou v zahradě prohlédnout.

Tento přírodní členitý areál s vodními plochami, arboretem, skalami a parkovou úpravou najdete v blízkosti centra Plzně. Botanická zahrada je v arboretu zastoupena více než 1000 druhů, poddruhů a kultivarů dřevin.,

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Botanická zahrada Plzeň
Botanická zahrada Plzeň. Foto: Alex Hauner

Botanická zahrada se nachází přímo v areálu zoologické zahrady Plzeň. Zoologická zahrada je v provozu od roku 1926 a v roce 1981 došlo ke sloučení s botanickou zahradou. Celý areál má v současnosti 21 ha.

Dominantou a perlou zahrady je bezesporu botanický skleník se svojí ojedinělou sbírkou sukulentních rostlin. Další zajímavostí je stále se rozrůstající asijská zahrada, ve které můžete najít mnoho druhů okrasných asijských rostlin, ale také velmi vzácné a ohrožené druhy dřevin.

Botanický skleník. Foto: Milan Holeyšovský

Skleník botanické zahrady najdete nedaleko budov Akva Tera u vstupu do zahrady z dolní strany. Pokud vejdete do areálu ze strany na kopci, budete muset projít téměř celou ZOO, než před očima spatříte již zmíněný skleník. Vstup ze severní strany je však otevřený pouze v letních měsících.

Jednotlivé oblasti botanické zahrady

Prozkoumat můžete Australskou oblast, která je zcela jedinečná. Vyvíjela se v odloučení po miliony let a od květeny jiných kontinentů se liší převahou ojedinělých druhů a naopak absencí druhů jiných. Její součástí je také expozice Nového Zélandu, která je zaměřena na rostliny horských skalních sutí a okolí vodního toku Jižního a Stewartova ostrova.

Botanická zahrada Plzeň
Botanická zahrada Plzeň. Foto: Milan Holeyšovský

Etiopská oblast zahrnuje téměř celou Afriku, přilehlé ostrovy, Madagaskar, Seychely a další oblasti. Fauna této oblasti je velice bohatá na endemity, obzvlášť v Madagaskarské a Kapské podoblasti. Bohatství a endemický ráz si zdejší květena získala díky menšímu ochlazení během čtvrtohor v porovnání s ostatními kontinenty na severní polokouli.

Prohlédnout si můžete také rostliny z Neotropické oblasti, která se rozkládá na území Jižní Ameriky včetně Ohňové země a na severu ve Střední Americe včetně ostrovů v Karibiku. Její fauna je velice bohatá a různorodá. Nalézt zde můžete až 137 čeledí kvetoucích rostlin.

 

Místo:

Kraj: Plzeňský
Okres: Plzeň
Město: Plzeň

Kontakt:

Zoologická a botanická zahrada Plzeň

Pod Vinicemi 9
301 16 Plzeň

Tel: +420 378 038 325
E-mail: zoo@plzen.eu
Web: www.zooplzen.cz