Učni z Valašských Klobouk společně složili Tatrovku. Ta teď bude udržovat silnice na Zlínsku

Foto: Zlínský kraj

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Nesmírně užitečnou praxi mají za sebou budoucí automechanici ze Středního odborného učiliště Valašské Klobouky. V rámci vyučování společně složili Tatrovku, kterou teď čeká testování v kopřivnické automobilce. Projekt se uskutečnil ve spolupráci společnosti TATRA TRUCKS, a. s., Zlínského kraje a Správy a údržby silnic Zlínska.

„Stavebnici“ nákladního auta dostali učni do školních dílen přímo od automobilky, v rámci odborné praxe jej pak měli za úkol sestavit dohromady. To vše samozřejmě pod dohledem špičkových odborníků a po předchozím školení přímo v servisní škole Tatry Kopřivnice. „Podobný typ spolupráce vždy vítáme. Studenti druhých a třetích ročníků si tak mohou v reálné praxi atraktivní formou ověřit své dovednosti, podílet se na montáži konkrétního výrobku, v tomto případě nákladního automobilu, a následně vidět jeho fungování v praxi. Kromě toho jsem přesvědčen o tom, že jim získané zkušenosti napomohou k lepšímu zařazení se do profesního života,“ věří Pavel Hrabina, ředitel SOU Valašské Klobouky.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Montáž studenti dokončili v uplynulých dnech a své dílo dnes slavnostně představili. Auto nyní bude přepraveno do Kopřivnice, kde projde diagnostickým procesem i zkušebními jízdami na polygonu. Poté Tatru zakoupí a převezmou do užívání silničáři Správy a údržby silnic Zlínska, kteří vůz využijí k údržbě svěřených silničních úseků.

Podobné projekty jsou pro žáky motivací ke studiu

Projekt „Tatra do škol“ vznikl v roce 2018. Jeho podstatou je spolupráce mezi automobilkou, kraji a školskými zařízeními. „Jde jednoznačně o velmi efektivní spolupráci mezi výrobní společností, vzdělávacím zařízením a konečným uživatelem, zabezpečujícím veřejnou službu pro Zlínský kraj i ŘSD ČR. Této spolupráce si velice vážíme. Nejde o naši první podobnou zkušenost. Projektu jsme se účastnili již vloni. Zatímco se tehdy jednalo o vůz TATRA PHOENIX 4×4, tentokrát jde o vozidlo TATRA PHOENIX 6×6,“ uvedl Libor Lukáš, jednatel společnosti Správa a údržba silnic Zlínska.

Podobnou praxi vítá i krajská radní pro oblast školství Zuzana Fišerová. „Je třeba dělat maximum pro to, abychom posílili zájem o učňovské školství v regionu. To je naším dlouhodobým cílem. Podobné projekty, pro studenty navíc velmi atraktivní, jsou vynikající motivací ke studiu a jednou z cest, jak tohoto cíle dosáhnout,“ ocenila radní Fišerová.

Foto: Zlínský kraj
Foto: Zlínský kraj
Foto: Zlínský kraj
Foto: Zlínský kraj
Foto: Zlínský kraj