Vzácné trio vydřích mláďat už se předvádí před návštěvníky zlínské zoo

Foto: archiv Zoo Zlín

ZLÍN – Kvůli uzavření vnitřních expozic zlínské zoo zůstal jeden z nejvzácnějších přírůstků loňského roku skryt před zraky návštěvníků. S rozvolněním vládních opatření už ale mohou lidé spatřit trojici vydřích mláďat, která se prohání v tropické hale a rozlehlém výběhu.

O malé vydry se svědomitě stará sedmiletá samice Mora a její druh Dagget. „Chovatelé do expozice v chovatelském zázemí a později také v tropické hale přistupovali pouze při krmení, aby vydří rodinu co nejméně rušili. Díky instalovaným kamerám jsme mohli pravidelně kontrolovat, zda mláďata prospívají a přibírají na váze. V současné době jsou mláďata téměř stejně velká jako rodiče, jen o něco drobnější. Chovatelé jejich váhu odhadují zhruba na 12 kilogramů,“ přiblížil ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Vydry obrovské chová jen 22 zoologických zahrad, v České republice pouze Zoo Zlín. Jejich odchov je nesmírně náročný, problémem je totiž vysoká úmrtnost při narození. Loni se jich ve světě narodilo pouze 16, a to včetně tří zlínských.

Ideální čas k pozorování vyder je podle ředitele každý den v 10.45. „V tuto hodinu chovatelé vydry krmí ve venkovní expozici přímo před zraky návštěvníků. Vydry dostávají sladkovodní ryby čtyřikrát denně, na jejich jídelníčku dominují drobní kapříci a plotice. Každý den spořádají kolem 12 kilogramů ryb,“ doplnil Roman Horský.

Foto: archiv Zoo Zlín

Na vytouženou vydří samici zoo čekala 7 let

Vydry obrovské se ve zlínské zoo objevili v roce 2012, kdy se otevřela nově upravená tropická hala s venkovní nádrží. „Tenkrát k nám z německé Zoo Hagenbeck přišli dva samci, jedním z nich byl i otec mláďat Dagget. Byli jsme opravdu poctěni, že jsme od vedení Evropského záchranného programu pro vydry obrovské získali důvěru a mohli začít s chovem těchto vzácných jihoamerických savců. Trvalo však dalších 7 let, než v listopadu 2019 přišla z anglické Zoo Branton vytoužená samice Mora,“ vzpomíná ředitel Horský.

První setkání vydřího páru proběhlo v lednu roku 2020, narození mláďat v říjnu stejného roku znamenalo velký úspěch. „Vydří pár od prvních počátků o mláďata skvěle pečoval. Dokonce bych řekl, že samec Dagget byl ještě pečlivější než samice, to se nezměnilo ani nyní. Jako první přibíhá na volání mláďat, při krmení nejdříve nabízí potravu jim a teprve poté si ryby bere pro sebe,“ s úsměvem popisuje Roman Horský.

Domovinou vyder obrovských jsou deštné pralesy Jižní Ameriky. Podstatnou složku jejich jídelníčku tvoří sladkovodní ryby, umí ale ulovit také kajmana, želvu nebo anakondu. Ze všech druhů vyder jsou nejhlasitější a také nejvíc společenské, běžně lze pozorovat skupinky 6 až 8 jedinců. Základ takové rodiny tvoří rodičovský pár, který obklopují odrostlá mláďata. V dospělosti váží až 30 kilogramů, dorůstají délky od 100 do 130 centimetrů. Jsou to poměrně dlouhověká zvířata, mohou se dožít až 26 let. Přes zdánlivě neohrabaný vzhled zdatně běhají i na velké vzdálenosti mezi koryty a rameny řek. Patří mezi ohrožené druhy zvířat, populace ve volné přírodě se odhaduje pouze kolem 5 000 jedinců.

Foto: archiv Zoo Zlín
Foto: archiv Zoo Zlín