Jarní část filmového festivalu si užily děti z celého světa

Animované filmy sledovaly děti v Turecku. Foto: archiv Zlín Film Festivalu

ZLÍN – První část 61. ročníku Zlín Film Festivalu je u konce. Kvůli epidemii koronaviru ji pojali organizátoři zcela netradičně a většina programu se odehrála v online prostředí. Díky tomu si ji ale užili malí diváci z celého světa.

Promítání oceněných filmů z minulého ročníku, besedy, workshopy, animované filmy, virtuální prohlídky a další zajímavé pořady přilákaly od 28. května do 1. června přes 50 tisíc dětí. „Jejich zájem předčil naše očekávání. Dohromady u našich filmů a pořadů strávili diváci téměř 120 tisíc minut, což představuje přes 82 dnů,“ uvedla výkonná ředitelka festivalu Jarmila Záhorová. Zájem byl i o program pro školy, kterého se zúčastnilo 40 škol, z toho dvě třetiny byly mimo zlínské.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Pro vysílání živých pořadů vybudovali organizátoři vlastní studio. V průběhu festivalu také zavítala do města řada zajímavých hostů. Mezi nimi byl například Petr Tichý, ředitel Barrandov Studia, které letos slaví 90 let od svého založení, ředitel Národního muzea Michal Lukeš, předseda Technologické agentury ČR Petr Kovalinka, účastníci živých besed, jako například komiksový recenzent Ondřej Král a zástupci fanoušků ze skupiny Potterfan, režiséři, producenti a další filmoví odborníci.

Animované filmy viděly desetitisíce dětí ve světě

Kromě dětí v České republice měly možnost sledovat festivalové animované pásmo pod názvem „České animace letí do světa“ i desetitisíce dětí ve světě včetně znevýhodněných dětí v Indii. „Díky spolupráci se spřátelenými zahraničními filmovými festivaly a Českými centry v těchto zemích se mohly s českou animovanou tvorbou seznámit také v Japonsku, Jižní Koreji, Mexiku, Turecku, na Kubě a Ukrajině,“ uvedl Čestmír Vančura.

„Právě jsem viděl animáčky ze zlínského festivalu. Jsou opravdu dobré a kreativní. Moc se mi líbí,“ potvrzuje v zaslaném videu devítiletý Rishit Goel z indické školy Shemrock v Mohali.

Program si mohly užít i znevýhodněné děti v Indii. Foto: archiv Zlín Film Festivalu

Po lístcích do kina se jen zaprášilo

I přesto, že se většina festivalu odehrála online, lidé si přesto mohli užít část naživo. Zvlášť oblíbené bylo promítání autokina, které nabídlo tři filmové projekce. Vyprodáno bylo do posledního parkovacího místa.

Ve Zlatém jablku pak proběhla výstava výtvarných děl zrakově postižených dětí a mládeže z Mezinárodní výtvarné soutěže Radost tvořit a také expozice 24. Salonu filmových klapek. Tím ve Zlíně odstartovala Klapka tour, výstavu pak dále budou mít příležitost zhlédnout návštěvníci v Olomouci, Mladé Boleslavi a Brně. Poté se klapky vrátí do Zlína, kde se v rámci podzimní části festivalu uskuteční jejich dražba.

Druhá část 61. Zlín Film Festivalu se uskuteční od 9. do 15. září v obvyklém formátu. Součástí budou klasické projekce soutěžních i dalších filmů a doprovodný program korespondující s nosným tématem letošního ročníku, kterým je „Literatura ve filmu“.

Animáčky si užily také děti v Japonsku. Foto: archiv Zlín Film Festivalu
Promítalo se na Ukrajině. Foto: archiv Zlín Film Festivalu