KORONAVIRUS: „Covid pas“, který lze zatím využít k cestám do okolních zemí i k poskytnutí služeb, lze již stahovat

Zdroj: WikiMedia Commons

Česko – Tzv. covid pasy by brzy měly fungovat napříč celou Evropou, a to jako snadný doklad o tom, že je člověk buď očkován, v uplynulých 180 dnech prodělal nemoc covid-19 nebo že byl negativně testován. V Česku mělo být možné právě toto elektronické potvrzení stahovat již od 1. 6. 2021, ovšem ačkoliv systém byl dostupný již o den dříve, od počátku kolaboval. Aktuálně by však již mělo být vše v pořádku a zájemci si tak mohou své certifikáty začít stahovat na webu www.ocko.uzis.cz. Co naopak v pořádku stále není, je poskytování bezplatného PCR testování, které mělo být umožněno také od 1. 6. 2021.

Nač se hodí e-certifikát?

Jasnou výhodou elektronické verze certifikátu je, že ji lze pohodlně uložit do mobilního telefonu a člověk si již nemusí lámat hlavu s papírovými potvrzeními. Je však třeba říci, že tyto certifikáty jsou zatím jen náhradou za celoevropské covid pasy, které by měly být dostupné nejspíše na počátku července. Podle ministra zahraničních věcí Kulhánka ale jeho resort počítá i s možným zpožděním, a proto vznikla již řada bilaterálních dohod o uznávání těchto certifikátů nejen s okolními státy, ale také se Slovinskem a Chorvatskem, vedle toho pokračuje vyjednávání také s dalšími zeměmi, kam obvykle Češi míří na dovolenou.

Jak na věc?

Získat potvrzení o očkování/prodělání nemoci/negativním testu je samozřejmě možné více způsoby, klasicky tedy např. od lékaře, ovšem  nepochybně dostupnější je právě elektronický certifikát. K jeho získání na ocko.uzis.cz je třeba přihlásit se pomocí rodného čísla a čísla občanského průkazu – tehdy na mobilní telefon, který je požadován při podání vakcíny/provedení testu, dorazí potvrzovací SMS. Jakmile jsou údaje z ní vloženy na web, zobrazí se také certifikáty. Druhu možností přihlášení je využití tzv. e-identity (např. e-občanky nebo bankovní identity).

Certifikáty pak mají trojí podobu – buď se jedná o certifikát o prodělaném onemocnění, certifikát o výsledku negativního testu (ve dvou verzích, tedy pro test antigenní a PCR), nebo o provedeném očkování (opět ve dvou typech, a to dle fáze očkování, tedy je vystavován certifikát po první dávce a také po kompletně ukončené vakcinaci). Tyto certifikáty dále splňují náležitosti, jež požaduje EU, ačkoliv prozatím se jedná jen o dokument, který lze stáhnout a buď vytisknout, nebo uložit do mobilního telefonu, a nikoliv přímo o mobilní aplikaci.

Zmatky v testování

Vzhledem k tomu, že ne všichni zatím měli možnost být naočkování, a proto mohou z různých důvodů potřebovat provést PCR test, rozhodla vláda o tom, že tyto testy (maximálně dva za měsíc) budou hradit zdravotní pojišťovny (stejně jako další 4 antigenní testy za měsíc v intervalu jednoho týdne). Ovšem od záměru je k uvedení do praxe poměrně daleko. Zatímco včera mnohá testovací centra hlásila, že službu bezplatného testování vzhledem k neexistující metodice neposkytují, a ministr Vojtěch tvrdil, že se jedná pouze o prvotní problém, ani dnes nedošlo k žádné významné změně. Některá odběrová místa stále PCR testy hrazené z veřejného pojištění neposkytují, ačkoliv včera ministerstvo rozhodlo o zvýšení úhrad na 614 Kč/test. Ti, kteří museli navzdory opatření za svůj PCR test (na nějž měli z hlediska daného opatření nárok) během včerejška a dneška zaplatit, se podle slov ministra Vojtěcha mají dožadovat vrácení peněz. „Pokud laboratoře vybírají za preventivní PCR testy peníze, porušují mimořádné opatření. Lidé mohou ty peníze vymáhat zpětně,“ shrnul.