Sex a těhotenství. Kdy je lepší se ho zdržet, a kdy ho lékaři naopak doporučují

Zdroj: Pixnio (CCO) Ilustrační foto.

Mám trochu intimní dotaz, proto nebudu uvádět svůj věk ani jiné podrobnosti. Stačí říct, že jsem poprvé těhotná. Můj dotaz se týká sexu. Je v těhotenství bezpečný, nemůže to ublížit miminku? Názory na tento problém se i na internetu různí a já i můj partner máme strach, abychom děťátku neublížili.

Pohlavní styk je jedna z nejpřirozenějších činností během našeho dospělého života a byl tabuizován v souvislosti se společenskými konvencemi. To by ale bylo na jinou debatu.

Obecně lze říci, že pohlavní styk v těhotenství neškodí a miminku nemůže ublížit. Jedinou výjimkou, kdy pohlavní styk nedoporučujeme, je tzv. „hrozící předčasný porod“, kdy porodní cesty jsou pootevřené dříve, než je zdrávo. Tento stav by Vám měl sdělit Váš ošetřující lékař během pravidelných prohlídek.

Během první třetiny těhotenství (tzv. prvním trimestru) žena často ani neví, že je těhotná. Lze na ní pouze pozorovat tzv. nepřímé známky těhotenství, jako je např. růst prsů. V druhém trimestru lze již na ženě pozorovat „růst bříška“, ale ani v této době není důvod pohlavní styk zakazovat.

Ve třetím trimestru má již žena značně zvětšenou dělohu, která se klene přes stěnu břišní. Ani v této době není nutné pohlavní aktivitu ukončovat, jistě je ale vhodné vyvarovat se poloh, při kterých by docházelo k nadměrnému tlaku na břicho. Ke konci těhotenství je mnoha lékaři styk dokonce doporučován, jako přirozená a šetrná příprava porodních cest k porodu (příroda to za nás vymyslela dobře).

Přeji Vám ve Vašem těhotenství vše dobré. Věřím, že vše dopadne dobře. Během těhotenství se chovejte zcela přirozeně, těhotenství není nemoc. A dbejte na rady Vašeho ošetřujícího lékaře.

Prim. MUDr. Michal Zeman, Ph.D.,

gynekologicko porodnické oddělení

KZ, a.s., – Nemocnice Chomutov, o.z.