Unikátní operace vrátila zrak teprve dvacetileté studentce

Foto: Gemini

ZLÍN – Světově ojedinělý lékařský zákrok zachránil před slepotou dvacetiletou studentku Lucii. Ten koncem března provedl světově uznávaný oční chirurg ze zlínské kliniky Gemini Pavel Stodůlka. Poslední kontrola potvrdila, že se operace povedla.

Dvacetiletá Lucie ze Znojemska měla problémy se zrakem už odmalička. Několik let viděla jen na jedno oko, v 18 letech se ale její problémy začaly rychle zhoršovat a letos kvůli infekci rohovky zcela oslepla. „Od narození mám zelený zákal, viděla jsem jen na pravé oko. Zhruba před dvěma lety se ale objevily komplikace, kvůli kterým se mi vidění rychle zhoršilo. Do té doby jsem měla pocit, že vidím normálně. Byla jsem soběstačná, co jsem potřebovala, jsem přečetla, nijak mě to zásadně neomezovalo. Až do doby, kdy jsem už nebyla schopná přečíst třeba číslo autobusu a hůř jsem se orientovala v prostoru. Po čase už jsem viděla jen barvy, obrysy a rozlišovala mezi světlem a tmou. Letos jsem přestala vidět úplně. Jediným řešením byla operace. Protože se ale jedná o komplikovaný zákrok, mnoho lékařů se ji obávalo provést,“ vypráví mladá pacientka Lucie.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Studentky brněnské Masarykovy univerzity se ujal Pavel Stodůlka. Lucii následně čekal náročný zákrok na zlínské oční klinice. „Jednalo se o složitý případ, a tak byla naplánována komplikovaná operace. Ta začínala odstraněním neprůhledné rohovky a transplantací dočasné silikonové umělé rohovky. Tím se podařilo zviditelnit nitro oka, ve kterém byla nalezena zcela bílá intumescentní katarakta, což je pokročilé stádium šedého zákalu. Speciálním laserem, kterému se říká CAPSULaser, se skrz umělou rohovku podařilo šedý zákal odstranit a poté implantovat umělou nitrooční čočku. Jednalo se o zcela první kapsulotomii CAPSULaserem skrze umělou rohovku na světě. Po dokončení operace šedého zákalu byla dočasná silikonová rohovka odstraněna a pacientce transplantována rohovka z tkáňové banky. Celý zákrok proběhl pouze v lokálním znecitlivění oka kapkami,“ popsal zákrok Pavel Stodůlka.

Lucie přiznává, že ze zákroku měla trochu strach. „Transplantace rohovky je složitá operace, ale říkala jsem si, že vlastně horší už to být nemůže, takže jsem se spíš těšila. Po operaci jsem měla oko do druhého dne zalepené, když jsem si pomalu odstranila obvaz, byl to šok. Málem jsem údivem omdlela, protože jsem najednou zase viděla. Už týden po zákroku jsem mohla zase jezdit na kole. Z toho jsem měla velkou radost,“ říká Lucie.

S výsledkem operace je spokojená nejen Lucie, ale i sám Pavel Stodůlka. „Vidění se u pacientky zlepšilo hned první den po operaci. Dokonce dokáže číst i zvětšená písmena v mobilním telefonu. Poslední kontrola, která proběhla v květnu, ukázala, že kvalita vidění se dva měsíce po operaci velmi dobře drží, a věříme, že jí zrak bude dobře sloužit,“ je přesvědčen Pavel Stodůlka.