Cyklistka při jízdě z mírného kopce přejela do protisměru a spadla na zem. Na místě bylo zapotřebí leteckých záchranářů

foto: Policie ČR

RYCHNOVSKO – Proč žena s jízdním kolem značky Author, která jela mezi Deštném v Orlických horách a Orlickým Záhoří bourala, je nyní v šetření rychnovských dopravních policistů. Ti na místě zjistili, že cyklistka jela bez nasazené přilby.

K nehodě došlo, jak dnes potvrdil policejní tisková mluvčí Miroslav Mervart, tuto středu v odpoledních hodinách. „Vzhledem k okolnostem nemohla být na místě provedena dechová zkouška na přítomnost alkoholu, proto byl nařízen odběr krevního vzorku. Při dopravní nehodě došlo k hmotné škodě na jízdním kole, předběžně vyčíslené na 1 tisíc korun,“ říká mluvčí. Policisté na jízdním kole nenalezli žádnou technickou závadu.

Staňte členy FB skupiny Život v Královehradeckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Policisté opakovaně apelují:

Ve vašem vlastním zájmu a ochrany vlastního zdraví při jízdě bezvýhradně užijte cyklistikou přilbu během celé vaší jízdy. Je sice povinná pouze do 18 let věku, ale ta jediná v případě nenadálých okolností chrání vaši hlavu. Jak sama skutečnost ukazuje, při úrazech hlavy hrozí bezpochyby ta nejzávažnější zranění. Neméně důležité je i správné použití takové cyklistické přilby, kdy musí být nasazena rovně a seřízena tak, aby ani v případě pádu z hlavy nespadla. Zásadní je také použití jistících pásek, které je zapotřebí spojit přezkou, tak aby pásky přiléhaly na hlavě podél čelistí a pod bradou jezdce. Cyklisté pamatujte, že v případě nesprávného nasazení při dopravní nehodě může cyklistická přilba způsobit zdravotní následky. Je zapotřebí užít i vhodné cyklistické oblečení, které chrání lidské tělo v případě pádu a zmírní jeho následky. Praxe ukazuje, že podstatná část dopravních nehod se stává poblíž bydliště, což může být způsobeno tím, že se člověk plně nesoustředí. Před jízdou si zkontrolujte stav brzd a jejich funkčnost, obzvlášť když se chystáte na delší trasu, kde vás může čekat strmé klesání. Absence brzd u jízdního kola může mít fatální následky, neboť na rozdíl od ostatních automatizovaných dopravních prostředků nejste chráněni oplechováním nebo dalšími bezpečnostními prvky.