VIDEO: Jihomoravští hasiči mají nového pomocníka. Zatím dron jen testují

Zdroj: HZS JMK

JIHOMORAVSKÝ KRAJ – Hasičská záchranná služba Jihomoravského kraje získala bezpilotní letecký systém. Létat s ním může i na území Pardubického, Olomouckého, Zlínského kraje a Kraje Vysočina.

V rámci této novinky vznikla také skupina, kterou tvoří pilot a operátor a na místě zásahu je podřízena veliteli zásahu. Dron může sloužit v případě zásahu k řadě účelům. U rozsáhlých požárů lesních porostů může poskytnout informace o rozloze požáru a směru šíření. Využití najde také u požárů v průmyslových areálech, kde jej lze nasadit k mapování stavu požářiště a zasaženého objektu. Díky technické výbavě dokáže odhalit skrytá ohniska požáru nebo přiblížit konkrétní místo na požářišti. Může být využit i pro průzkum v nepřístupném terénu či oblasti, kde se běžnou technikou hasiči nedostanou, díky optické kameře s třicetinásobným zoomem. U technických zásahů s destrukcí objektů pak může veliteli zásahu ukázat nestabilní části konstrukce. U událostí s nebezpečnou látkou lze provést průzkum z dostatečné vzdálenosti, aniž by byli ohrožení hasiči.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Do základní výbavy systému patří dron DJI 210 RTK, termokamera, optická kamera s funkcí fotoaparátu a zaznamenání videa, přijímací zařízení s příjmem obrazu z nesené kamery, který je přenášen k operátorovi, pilotovi a do štábu velitele zásahu na zobrazovací zařízení. Maximální vzletová hmotnost je 6,14 kg s možností připojit až 1,23 kg dodatečné zátěže. „Můžeme jej využít na místě zásahu v podstatě bez časového omezení, což je dáno dostatečnou zásobou náhradních baterií. V případě potřeby může dron za ideálních podmínek letět rychlostí až 81 km/h. Bezpilotní systém v současnosti testujeme v rámci našich výcviků. U skutečného zásahu zatím nemusel být nasazen,“ vysvětlil tiskový mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.