Letošní zima dala silnicím zabrat, kraj dá proto silničářům více peněz na opravy

Ilustrační foto

KRAJ VYSOČINA – Téměř 50 milionů korun věnuje letos Kraj Vysočina na úpravu silnic. Částka má pokrýt především náklady na zimní údržbu, neboť ty od začátku letošního roku překročily až o polovinu pětiletý sledovaný průměr.

Letošní rok se oproti těm předchozím vymyká specifickým průběhem, a to jak intenzitou zimy, tak především její délkou, kdy ještě v dubnu bylo třeba intenzivně zmírňovat její následky. Například spotřeba soli stoupla ve srovnání s průměrem let předchozích o cca 80 % na téměř 11 000 tun a o více než 50 % narostl i počet km ujetých vozidly údržby.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„V případě vysprávky vozovek po zimě je třeba brát v úvahu především zvýšenou spotřebu chemických posypových materiálů při údržbě a dále střídání teplot – tzv. mrazových cyklů. Obě kritéria se letos zásadně podepsala na stavu silnicí sítě. Krajská správa a údržba silnic proto letos posílí bodové opravy silnic jak tryskovou metodou, tak aplikací teplé obalované směsi,“ popsal náměstek hejtmana Kraje Vysočina Miroslav Houška.

Mezi vytipované silniční úseky, které bude třeba po zimě vyspravit patří např. na Havlíčkobrodsku úsek silnice II/130 mezi Zahrádkou a Ledčí nad Sázavou, na Jihlavsku úsek II/353 mezi dokončeným obchvatem Velkého – Beranova a Rytířskem, na Pelhřimovsku frekventovaná silnice III. třídy číslo III/1281 mezi Novými Vyklanticemi a Košeticemi, na Třebíčsku silnice II/405 mezi Okříškami a křižovatkou s I/23 v Červené Hospodě nebo silnice II/354 mezi Ostrovem nad Oslavou a Netínem na Žďársku.