Nahlédněte do památkových domků Slovácka. Návštěvníkům se jich otevře šest desítek

Foto: Region Slovácko

UHERSKOHRADIŠŤSKO – Víkend na Slovácku bude patřit památkovým domkům, objektům lidového stavitelství a malým muzeím. Letos se návštěvníkům otevře celkem 60 objektů. Na putování se mohou vydat 5. a 6. června od 9 do 17 hodin.

Lidé se exkluzivně podívají do objektů, do kterých není během roku možné zavítat. Jde třeba o stavení na soukromém pozemku, kde majitelé dodnes bydlí, nebo objekt slouží zájmovým spolkům v obci. Předchozí domluva není k prohlídce nutná. „Každý z těchto domků vypráví vlastní příběhy. Kdo chce poznat zajímavosti, radosti i strasti zdejšího života v proměnách staletí, neměl by tyto domky minout,“ zve k putování Slováckem Stanislav Blaha, předseda správní rady Regionu Slovácko.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Na návštěvu lákají muzea se vzácnými exponáty

Kromě památkových domků se otevřou i objekty lidového stavitelství a malá muzea. Navštívit tak můžete například větrné mlýny, původní kamenné sklepy či komory. V muzeích se zase nachází sbírky vzácných exponátů z tradičního života na Slovácku, například lidové oděvy, zemědělská technika, vybavení domácností, kuchyňské či náboženské předměty nebo předměty zachycující způsob obživy rodin o mnoho let zpět.

Akce se každoročně setkává s velkým ohlasem, loni pořadatelé napočítali přes 3 000 návštěv. „Nutno ale dodat, že při akci nehrozí shromažďování velkého množství lidí na jednom místě. Návštěvníci putují po dva dny po více než 50 objektech na území celého Slovácka. I tak bychom chtěli všechny požádat o dodržování veškerých platných hygienických opatření,“ vyzývá tajemnice Regionu Slovácko Lenka Durďáková.

Seznam památkových domků naleznou zájemci v propagačním materiálu, kde je i mapka a tipy na cyklotrasy. Druhým rokem je k této příležitosti vydaná také turistická vizitka, kterou je možné zakoupit v některých památkových objektech nebo v informačních centrech regionu.