Prostějov má sdílené koloběžky, vyzkoušíte je?

foto: Bolt Services

PROSTĚJOV – Město Prostějov má novou službu. Ve spolupráci se společností Bolt Services CZ nabízí ke krátkodobému zapůjčení čtyřicet koloběžek. Fungují na obdobném principu jako projekt sdílených kol. Prostějov zbuduje 135 stanovišť.

„Koloběžku si vypůjčíte snadno. Stačí si do telefonu nainstalovat stejnojmennou aplikaci, zaregistrovat se a přidat svoji platební kartu. Uživatelé budou mít povinnost seznámit se s řádem, jak koloběžky využívat,“ uvedla náměstkyně primátora Alena Rašková. Vybranou koloběžku odemknete naskenováním QR kódu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

„Koloběžky jezdí rychlostí až 25 kilometrů v hodině. Pokud nemáte s takovou jízdou zkušenosti, můžete si aktivovat mód začátečníka. Ten omezí maximální rychlost na 15 kilometrů v hodině,“ doplnila náměstkyně primátora Alena Rašková a ihned dodala důležitou informaci:

„Je třeba říct, že kdo jede na koloběžce, je účastníkem silničního provozu. Čili jezdí po silnici! Nikoli po chodníku! V místech s větším provozem, na náměstích, poblíž nemocnice, škol a podobně, koloběžka automaticky snižuje rychlost. Místa rychlých a pomalých zón jsou vyznačena.“

Koloběžku je třeba zaparkovat na jednom z 135 vybudovaných stanovištích. Nakonec je třeba koloběžku vyfotit a jízdu v aplikaci ukončit. Částka za vypůjčení bude automaticky odečtena z platební karty. Odemknutí koloběžky je zdarma, platí se pouze za „odjeté“ minuty. V prvních pěti minutách jsou to 4,- koruny za minutu, dále pak 3,- koruny za minutu. Pokud bude koloběžka zaparkována mimo parkovací zónu, může být účtována pokuta ve výši 750,- korun.

Mapu stanovišť naleznete na: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1GTofm8md-FmHunE9YdQZpXvdoLjdRTkn&ll=49.474299082466665%2C17.10975835000001&z=14