Zvířátka pomáhají léčit pacienty v nemocnici. Studenti iniciovali sbírku, která uhradí téměř roční náklady na canisterapii

OLOMOUC – Studenti olomouckého gymnázia přišli s originálním nápadem a iniciovali dobročinnou sbírku, která pomůže pokrýt náklady na canisterapeutické služby, které poskytují ve Fakultní nemocnici Olomouc (FN). Výsledek sbírky předčil očekávání  – sbírka téměř pokryje roční náklady na tuto službu. Symbolický šek dnes zástupci gymnázia předali zdravotníkům z FN Olomouc.

O tom, že kontakt se psem může mít na člověka pozitivní vliv, není pochyb. Pes dokáže už svou přítomností navodit dobrou náladu všude tam, kde jí není dostatek. Mezi místa, která potřebují doplnit zásoby radosti nejvíce, patří nemocnice, a to zvlášť v souvislosti s pandemií covid-19. Studenti a učitelé česko-francouzské sekce Slovanského gymnázia Olomouc (SGO) proto v březnu přišli s originálním nápadem, jak vyjádřit respekt k náročné práci zdravotníků Fakultní nemocnice Olomouc a současně pomoci s péčí o nemocné. Iniciovali dobročinnou sbírku, jejíž výtěžek nemocnice využije na canisterapii, a to jak pro personál, tak pro pacienty. Výsledek předčil jejich očekávání – sbírka vynesla 35 080 korun. Symbolický šek dnes předali zástupci gymnázia zdravotníkům z FN Olomouc.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

„Dělalo nám velkou radost vytvářet něco pro druhé, mnohé jsme se naučili a poznali. Vážíme si všech 75 dárců, kteří spolu s námi vyjádřili úctu a podporu těm, co nás v nelehké covidové době podrželi. Ze srdce dárcům přejeme pevné zdraví a pro každý den aspoň drobný důvod k úsměvu,“ poděkovala za iniciátory sbírky učitelka česko-francouzské sekce SGO Jarmila Beková. Symbolický šek dnes předali studenti a učitelé zástupcům nemocnice. „Výtěžek ze sbírky pokryje téměř roční náklady na canisterapeutické služby, které ve fakultní nemocnici poskytujeme. To je skvělé,“ děkoval ředitel FN Olomouc MUDr. Roman Havlík.

Ovšem tak jako byla originální samotná sbírka, také předání jejího výtěžku proběhlo netradiční formou. Pozvána totiž byla Jana Dohnalová ze šternberského spolku AURA Canis, s nímž FN Olomouc v oblasti canisterapie dlouhodobě spolupracuje. Léčebné schopnosti jejích zvířecích pomocníků – bernského salašnického psa Aničky, peruánských naháčů Haničky a Bridget a kocoura Jonáše – si mohli vyzkoušet zdravotníci z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, tedy pracoviště, kde byli a jsou hospitalizováni pacienti s těžkým průběhem onemocnění covid-19

Fakultní nemocnice Olomouc využívá canisterapii jako podpůrnou léčebnou metodu už od roku 2018, a to na Oddělení geriatrie nebo následné intenzivní péče. Nedávno také začala fungovat i specializovaná poradna pro děti se specifickými potřebami na Klinice zubního lékařství, kde je pomocníkem pro navázání kontaktu retrívr Kimi.