Na Vysočině výrazně klesl počet tragických nehod. Za většinou z nich stála velká rychlost, ale i bezohlednost řidičů

Ilustrační foto

KRAJ VYSOČINA – V průběhu prvních pěti měsíců šetřili policisté v kraji 1 743 dopravních nehod, při nichž 8 lidí zemřelo. Téměř tisíc nehod měli na svědomí neukáznění řidiči, přes 700 jich zapříčinilo zvíře na silnici, malý počet pak motorkáři, chodci nebo cyklisti.

Loni zemřelo za prvních pět měsíců 17 osob „Při letošních nehodách se celkem 17 účastníků těžce zranilo, což představuje ve srovnání se stejným obdobím loňského roku pokles o 37 procent. Dalších 360 účastníků utrpělo lehké zranění. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku se vyšplhala na částku převyšující 107 963 000 korun,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Ve 49 případech policisté u nehody zjistili, že řidič před jízdou pil, a ve dvou případech, že byl pod vlivem drog. Mezi opilými řidiči nebyly výjimkou hodnoty přes tři promile alkoholu.

Způsob jízdy v kombinaci s nepřiměřenou rychlostí

Co se týká příčin, za většinou letošních nehod stojí nepřiměřená rychlost a styl jízdy, ale hned na třetím místě je nedání přednosti v jízdě. „Někteří řidiči také zbytečně riskují, což je patrné při předjíždění v zatáčkách, horizontech či zákazech předjíždění. Stejná bezohlednost u nich panuje, když se po předjetí zbrkle zařazují před předjížděné vozidlo, protože v protisměru se objevilo vozidlo, které tak svým riskantním manévrem bezprostředně ohrožují,“ dodala Dana Čírtková.

Letošní nehody se kromě řidičů týkaly i 25 motocyklistů, 28 chodců a 34 cyklistů.  Jeden cyklista na následky nehody zemřel, ke smrtelnému zranění motorkářů ani chodců nedošlo.