Vodopád v Olomouci? Už se na tom pracuje. Podívejte se!

OLOMOUC – Stavba vodopádu, který bude už letos v létě novou atrakcí Bezručových sadů v Olomouci, začala. Na určeném místě pod hradbami a působivými skalisky připravuje Výstaviště Flora Olomouc jámu, kde bude v podzemí umístěna technologie celého zařízení a nad ní bazén se schodištěm.

Příští týden, po vyhloubení dostatečné jámy přebere místo stavební firma, která zde bude přibližně čtyři týdny betonovat. Na místě musí vzniknout betonová šachta pro potrubí a další technologii, bez níž by se umělý vodopád neobešel. Teprve po dokončení výkopu a betonáže přijde finále v podobě osazení čerpací technologie. Pod hradbami vznikne malé jezírko, které bude mít v nejhlubším místě skoro 1,5 metru. Dno jezírka bude vytvořeno z pohledového betonu a povede do něj i několik schodů.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

„Tato část se bude vizuálně poměrně výrazně lišit od původní nádrže pod vodopádem z 60. let, která měla přírodnější charakter s písečným dnem a byla mělčí,“ vysvětluje investiční náměstek olomouckého primátora Martin Major. Pod jezírkem bude jímací šachta, do níž společnost Sigma Group osadí čerpací technologii. Tuto technologii v hodnotě 480 tisíc korun (581 tisíc korun včetně DPH) věnuje jako sponzorský dar Sigma Group. Na město tak zbude úhrada stavebních prací ve výši 1,77 milionu korun (2,14 milionu korun včetně DPH). Vše by mělo být dokončeno v první polovině srpna. Novinku tak uvidí i lidé, kteří do Olomouce přijedou na letní etapu výstavy Flora ( která proběhne ve dnech 19. – 22. srpna).

Původní vodopád v Bezručových sadech vznikl v roce 1965. V parku jej tehdy k příležitosti květinových výstav Flora Olomouc vytvořili odborníci z národního podniku Sigma Olomouc, pro něž to byla možnost atraktivní formou propagovat sílu jejich čerpadel. Vodopád býval v provozu jen během květinových výstav a také každou neděli, kdy Olomoučané chodívali do Výpadu na sváteční procházky. Voda z hradeb přestala téct koncem 80. let.