KORONAVIRUS: Školáci i lidé v kancelářích mohou odložit respirátory, mění se i pravidla prokazování bezinfekčnosti

Zdroj: Pixabay

Česko – Vzhledem ke stále se zlepšující epidemické situaci dochází také k dalším rozvolněním. Prakticky v celé republice (s výjimkou tří krajů) tak žáci, studenti i jejich vyučující budou moci při výuce odložit ochranu dýchacích cest, totéž se pak týká také těch, kdo pracují v kancelářích (tj. těch, kdo mají své vlastní pracovní místo). Vedle toho budou sjednocena pravidla prokazování bezinfekčnosti – resp. bude možné na všech místech využívat všechny metody jejího prokazování, a to bez rozdílů a výjimek. To vše začne platit již od zítřka.

Dnešní jednání vlády přineslo řadu příznivých novinek. Jelikož sedmidenní incidence nákazy novým typem koronaviru se již pohybuje na hranici 25/100 tis. obyvatel, rozhodlo ministerstvo zdravotnictví o mnoha dalších rozvolněních. Jedním z těch, na které čekaly děti, ale volali po něm i jejich rodiče a také pedagogové, bylo zmírnění pravidel pro nošení ochrany dýchacích cest ve školách. Již minulý týden, když začaly venkovní teploty stoupat, začali někteří ředitelé škol povolovat žákům/studentům odložit respirátor, pokud se jim udělalo nevolno. Po změně v nařízení ministerstva zdravotnictví pak volal i resort školství a ministr Plaga právě o zmírnění nutnosti mít respirátor při tzv. frontální výuce – tedy když jsou žáci v lavicích – jednal i s ministrem Vojtěchem. Ačkoliv ten zpočátku prosazoval prodloužení opatření až do konce školního roku, vzhledem k epidemické situaci se rozhodl ustoupit. „Při našem rozhodování jsme vyšli z incidence, která je ve většině republiky na čísle 25 na 100 tisíc obyvatel, tam, kde není, povinnost nosit ochranu dýchacích cest potrvá,“ vysvětlil ministr. Trojicí krajů, kterých se změna netýká, jsou kraj Jihočeský, Liberecký a Zlínský.

Jak navíc ministr Vojtěch naznačil, v létě by ochrana dýchacích cest již ve venkovních prostorech neměla být vůbec třeba, povinnost nosit roušku/respirátor tak přetrvá jen na vybraných místech (v interiérech), a to např. v MHD a také v obchodech. Ve hře je – a to počínaje 1. červencem – přitom také odložení respirátorů a jejich nahrazení jen chirurgickými rouškami.

Jak prokázat „negativitu“?

Z další vládní změny se pak již nebude radovat jen určitá část společnosti (a ani republiky), bude se totiž týkat všech. Počínaje zítřkem totiž bude platit, že prokázání se negativním testem/potvrzením o očkování či prodělání nemoci nebude nijak podmíněno místem návštěvy (restaurace, divadla, kina, sauny, kadeřníci ad.) a všude budou uznávány všechny tyto „deklarace bezinfekčnosti“. Na všech místech tak budou uznávány všechny druhy testů, a to včetně samotestů a také čestného prohlášení (a samozřejmě i potvrzení o prodělání nemoci v posledním půl roce a také o očkování, včetně toho o podání 1. dávky a uplynutí minimálně 22 dní).

Rozvolnění se pak týká také sportu a kultury. Dle změněného protiepidemického opatření se tak hromadných akcí bude moci účastnit až 2000 osob venku a 1000 uvnitř. Od 14. června pak kapacity na venkovních akcích budou bez omezení (v interiérech však stále bude možné využívat pouze polovinu kapacity sálu). Faktem ale je, že pro mnohé pořadatele kulturních akcí – zejména pak letních festivalů – toto rozvolnění přišlo příliš pozdě.