Navštivte baziliku sv. Prokopa, památku UNESCO s nádechem Francie

Město Třebíč s bazilikou sv. Prokopa. Foto: Eva Koutná

Zavítejte při svých toulkách po naší vlasti také do Třebíče – města, jehož největší uměleckou a historickou památkou je bazilika sv. Prokopa. Byla vystavěna v románsko-gotickém stylu a patří ke skvostům středověkého stavitelství. Právem tak byla zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Objevte krásné místo s atmosférou starých gotických kostelů, romantickým parkem a úžasným výhledem na město Třebíč.

Třebíč – město památek UNESCO

Třebíč najdete na řece Jihlavě, v jižní části Českomoravské vrchoviny. V roce 2003 byly nejvýznamnější památky města zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Tímto titulem se pyšní bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť společně s židovským hřbitovem.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči. Foto: Eva Koutná

Bazilika, konírna i pivovar

Bazilika svatého Prokopa je třebíčským klenotem, jejíž historie je úzce spjata se vznikem benediktinského opatství, založeného v roce 1101. Baziliku postavila v letech 1240 – 1260 stavební huť z Porýní na místě původního kostela svatého Benedikta. Monumentální stavba byla v roce 1468 při obléhání vojsky uherského krále Matyáše Korvína značně poškozena. Smutný je i její další úděl, neboť bazilika začala sloužit světským účelům. Byl zde pivovar, později konírna i obilná sýpka. Za vlády Valdštejnů došlo k její obnově a opět začala bazilika sloužit sakrálním účelům.
Impozantní stavba v přechodném románsko-gotickém slohu je dnes odborníky řazena k pokladům středověkého stavitelství evropského významu.

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči. Foto: Eva Koutná

Vstupte Rajskou bránou!

Opravdovým skvostem baziliky je románský portál zvaný „PORTA PARADISI“ – Brána rajská. V bohatě zdobeném portále můžete spatřit rostliny, propasti, pohoří, zvířata a lidi všech národů. Nahoře uprostřed si všimněte anděla, ochránce a strážce baziliky.
Bazilika svatého Prokopa má tři lodi a na západě se tyčí dvě věže. Na délku měří 65,7 metrů, na šířku pak 20,2 metrů. Má dvě předsíně, severní vnější a jižní vnitřní. Hlavní loď je nejširší a má šest klenebních polí, dvě boční lodi mají devět klenebních polí.
K cenným prvkům baziliky patří také nástěnné malby v opatské kapli a románská rozeta s původní desetidílnou kamennou kružbou.
Výjimečná je i krypta, která je nejzachovalejší částí kostela. Klenbu podpírá padesát sloupů, jejichž hlavice zdobí rostlinné ornamenty, zvířata i obličeje.

Bylinková zahrádka u baziliky sv. Prokopa v Třebíči. Foto: Eva Koutná

Navštivte bylinkovou zahrádku!

Po prohlídce nádherné a zajímavé baziliky zavítejte ještě do parku, který je místem odpočinku a relaxace. Odtud se můžete kochat i krásným výhledem na celou Třebíč. Milovníci bylinek určitě přijmou pozvání do benediktinské bylinkové zahrádky, která se nachází za bazilikou. Už ve středověku zde pěstovali mniši nejrůznější léčivé rostliny. Obnovy se zahrádka dočkala v roce 2004.

Turistické informace

Aktuální informace o otevírací době a vstupném do baziliky sv. Prokopa v Třebíči najde na webových stránkách Městského kulturního střediska Třebíč.

Nedaleko baziliky se nachází turistické a informační centrum – Visit Třebíč.

Místo výletu

Kraj: Vysočina
Okres: Třebíč
Město: Třebíč

Kontakt a informace

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči
Zámek 1
674 01 Třebíč
tel.:+420 568 610 022, +420 777 746
e-mail: infobazilika@mkstrebic.cz
www.mkstrebic.cz
www.visittrebic.cz

Interiér baziliky sv. Prokopa v Třebíči. Foto: Eva Koutná
Krypta, bazilika sv. Prokopa v Třebíči. Foto: Eva Koutná