Pomáhají veteránům s hledáním práce, ale i začleněním se zpět do rodiny

ilustrační foto

OLOMOUCKÝ KRAJ – Máte doma vojáka, který prošel zahraniční misí a nese si fyzické nebo psychické následky na celý život? Cítíte, že se na něm prožitá traumata podepsala a potřebuje pomoc? Máte pocit, že po návratu do civilu neví, co se svým životem dál? Obraťte se na komunitní centrum armády, které funguje ve vojenské nemocnici v Olomouci. Nové programy pro vysloužilce z misí připravuje i samotné hejtmanství.

Osud novodobých veteránů není lhostejný ani armádě, ani členům krajské rady. Na posledním zasedání se zaměřili právě na podporu kvality civilního života účastníků zahraničních vojenských misí.„Přítomnost v místech vojenských konfliktů na různých místech světa přináší většinou traumatizující prožitky, takže kromě možných fyzických zranění se vojáci vystavují také riziku budoucích psychických potíží. Ministerstvo obrany České republiky zřídilo před časem k podpoře válečných veteránů v Olomouci komunitní centrum. K těmto aktivitám se chce v současnosti připojit také Olomoucký kraj,“ přislíbil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Dalibor Horák.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Jak konkrétně se chce Kraj zapojit, ještě neprozradil. „Orgány kraje v blízké budoucnosti projednají možnosti podpory veteránů, které by mohly přispět alespoň v drobné míře k ulehčení jejich návratu do civilního života uprostřed funkční rodiny,“ dodává.

Současné komunitní centrum pro vojáky veterány slouží ve vojenské nemocnici od roku 2019. „Veteránům můžeme pomoci při hledání práce, se zdravotními, sociálními, finančními či psychologickými otázkami. Chceme ukázat, že si jich armáda váží a nezapomíná na jejich službu,“ řekla vedoucí Dana Václavíková. Centrum je koncipováno vojákům, jejich rodinám, ale snahou jeho pracovníků je nabídnout zajímavý program, například výstavy či přednášky, i pro širokou veřejnost.