Slavnostní vysvěcení: Dřevěný kostel v Gutech vstal včera z popela

Fotogalerie: raš - Slavnostní vysvěcení kostela Božího těla v Gutech

TŘINEC – Na malebném místě v Gutech, téměř ztracený mezi loukami v beskydském podhůří,  najdete dnes již vysvěcený kostel Božího těla. Včera tomu tak ale, až do 10.00 hodiny dopolední, nebylo. Místo, kde do roku 2017 stával původní kostel z 16. století, se totiž stalo na nějaký čas spáleništěm.

Po žhářském útoku tří mladíků, kteří zapálili původní dřevěný kostel v roce 2017, se podařilo jak díky finanční sbírce, tak díky píli mnoha lidí, úřadů a firem, postavit v Gutech nový kostel. Právě jeho replika se dočkala včera slavnostního vysvěcení. Posvěceny byly i 4 nové zvony, které na zakázku vyrobili slévači z Polska.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Dokonce tři hodiny před samotnou akcí už se na místo scházeli věřící i nevěřící poutníci z nejrůznějších koutů, zejména Moravskoslezského, kraje. Akt slavnostního vysvěcení pak vedl pomocný biskup ostravsko-opavské diecéze otec Martin David, a to kvůli zdravotní indispozici úřadujícího biskupa otce Františka Lobkowicze, který se obřadů nemohl zúčastnit.

Krásné počasí, několik přenosových vozů různých televizních stanic, stovky věřících a přihlížejících, velkoplošná obrazovka. Nový kostel si tuto pozornost zaslouží. Ze zástupců samospráv se akce účastnili například náměstci Moravskoslezského kraje a Města Ostrava, Lukáš Curylo a Zbyněk Pražák.

Dojemný proslov pak měla k lidem starostka města Třince, Věra Palkovská. „Pro nás všechny tato událost znamená naději, že horší časy vystřídaly lepší časy. Že existují lidé, kteří boří stavby i vztahy a na druhé straně naštěstí existují lidé, kteří tvoří,“ řekla v závěru mše.

Celebrující kněz poté vyjmenoval rozsáhlý seznam firem, řemeslníků, statutárních orgánů a osob, které se na obnově božího stánku podílely, včetně pojišťovny, která měla ukázkově plnit pojistnou událost po žhářském útoku. „Upřímné Pán Bůh zaplať Vám všem. Bez Vás by tento kostel nemohl doslova vstát z popela,“ řekl kněz před požehnáním zvonů na závěr mše.

Dále na našem webu

Aquapark ve „Frenu“ otevře zítra, počasí tomu popřeje, ceny vstupného se ale mění