Smuteční síň na městském hřbitově se nejspíše promění na kolumbárium

Zdroj: Valašské Meziříčí

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Na městském hřbitově ve Valašském Meziříčí je nevyužívaná smuteční síň. Před představiteli města nyní stojí otázka, co s ní. Jako jeden z návrhů se jeví přestavení na prostor pro umístění pohřebních uren, tedy kolumbárium.

Zástupci města, Židovské obce a Technických služeb se na konci května sešli, aby projednali další kroky pro využití staré smuteční síně. „Jedná se o poslední budovu na území našeho města, která je památkou na valašskomeziříčskou židovskou komunitu. Její jádro totiž tvoří původní modlitebna, která byla v průběhu let přestavěna na smuteční síň,“ řekla místostarostka Zdislava Odstrčilová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Navrácení stavby k původnímu účelu není z důvodu velké finanční náročnosti možné, naskytla se ale další možnost. V roce 2019 byla otevřená nová smuteční síň, ta stará by se tedy mohla změnit na kolumbárium. „Je to jedna z variant, která se nám jeví jako vhodná nejen z pohledu dalšího využití této stavby, ale také zájmu občanů. S případnou přestavbou vhodně doplněnou o památník připomínající židovské obyvatelstvo Valašského Meziříčí uvítala také Židovská obec,“ pokračovala Zdislava Odstrčilová. Nyní je v plánu zpracování projektu, aby radní mohli vyhodnotit, jestli bude lepší rekonstrukce, nebo zcela nové kolumbárium. Původní židovská modlitebna vznikla v prostoru dnešního městského hřbitova na začátku 20. století. V roce 1969 se pak dočkala přestavby a rozšíření do podoby smuteční síně, podle předlohy renomovaného architekta Ludvíka Hilgerta.