Vznikající úsek D55 vydává další starobylé poklady

Foto: archiv ŘSD

UHERSKOHRADIŠŤSKO – Záchranný archeologický výzkum na nově vznikající dálnici v úseku Babice – Staré Město skončil v uplynulém týdnu. Zhruba před měsícem začali archeologové pracovat v navazující části mezi Starým Městem a Moravským Pískem. I tady začali odkrývat mimořádně vzácné a bohaté nálezy.

Doposud odborníci prozkoumali několik stovek objektů z různých období. „Většina nalezených objektů tvoří vyšší struktury, což jsou tehdejší domy. Máme například zachycený úžasný celý půdorys 30 metrů dlouhého domu, který patří pravděpodobně kultuře s lineární keramikou. Dále jde o několik dalších sídlištních komponent z doby kamenné. Je velice zajímavé, že se zde setkáváme s jižní větví popelnicových polí, kulturou velatickou, která byla následně v pozdní době bronzové vystřídána slezskou kulturou ze severu. Pohybujeme se tedy v území, které tvořilo trychtýř, kde se kultury krásně prolínaly. Velmi vzácným nálezem jsou hrnečky z pozdní doby kamenné také například žárový hrob u Nedakonic, který ukrýval sedm neporušených nádob z doby bronzové,“ prozradil vedoucí záchranného archeologického výzkumu Miroslav Popelka z Ústavu archeologické památkové péče Brno.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Nově vznikající úsek dálnice D55 mezi Starým Městem a Moravským Pískem v délce 8 800 metrů je jedním ze souboru staveb, které po svém dokončení vytvoří ucelenou dálnici. Po D55 mezi Starým Městem a Moravským Pískem se řidiči poprvé projedou v roce 2024. Aktuálně zde stále probíhají přípravné zemní práce, skrývka ornice a výběrové řízení na hlavního zhotovitele stavby. Předpoklad zahájení stavby je na podzim tohoto roku.

Foto: archiv ŘSD
Foto: archiv ŘSD
Foto: archiv ŘSD
Foto: archiv ŘSD
Foto: archiv ŘSD
Foto: archiv ŘSD