Žďár je v kraji ideálním místem pro podnikání

KRAJ VYSOČINA – Městem, kde se v rámci kraje nejvíce daří podnikání, je Žďár nad Sázavou. Může za to nadprůměrný nárůst počtu nových firem i jejich celkový počet na tisíc obyvatel. Velmi dobře jsou na tom také v Humpolci a ve Velkém Meziříčí.

Za letošním úspěchem Žďáru stojí nejen to, že radnice věnuje nadprůměrné výdaje na bydlení a dopravu, ale třeba i to, že ze všech patnácti měst na Vysočině má Žďár z pohledu podnikatele třetí nejlepší webové stránky a druhý nejlepší počet úředních hodin. No a vůbec nejlépe dopadl Žďár v testu elektronické komunikace.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Pro nás je ocenění velkým závazkem do budoucna, protože Žďár nad Sázavou vidí v byznysu jeden z klíčových aspektů pro rozvoj města. Jako úřad se snažíme komunikovat s podnikateli, pořádáme neformální setkávání a získáváme tak důležitou zpětnou vazbu, co tady podnikatelům chybí, na což se snažíme reagovat,“ říká starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos.

Druhý je Humpolec, za ním Velké Meziříčí

Stříbrný Humpolec podnikatelsky těží ze skvělé dopravní dostupnosti. „Do úplné špičky se v regionu řadí počtem podnikatelů, kterých také meziročně přibývá. Pracovní trh je stabilizovaný, dlouhodobě nezaměstnaných je v Humpolci skutečně velmi málo, i když obyvatel zde přibývá v regionu vůbec nejvíce. Město na to dokáže reagovat vysokým počtem dokončených bytů,“ uvedla tisková mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Třetí příčku obsadilo Velké Meziříčí, kde je nadprůměrný počet malých a středních podniků. Město láká podnikatele zejména na nižší daň z nemovitosti. Velkomeziříčskou radnici je možné pochválit i za vysoký podíl výdajů věnovaných na vzdělávání a také za nadprůměrné výdaje věnované na kulturu.

To vše ukázaly výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys 2020. Výzkum již třináctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice, detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností.

Celkové pořadí měst na Vysočině

 1. Žďár nad Sázavou
 2. Humpolec
 3. Velké Meziříčí
 4. Jihlava
 5. Třebíč
 6. Pacov
 7. Havlíčkův Brod
 8. Telč
 9. Bystřice nad Pernštejnem
 10. Světlá nad Sázavou
 11. Nové Město na Moravě
 12. Náměšť nad Oslavou
 13. Pelhřimov
 14. Moravské Budějovice
 15. Chotěboř