Ilja Racek končí na postu ředitele Slezského divadla v Opavě

Foto: SDO

OPAVA – Slezské divadlo v Opavě čekají zásadní změny. Vedení divadla si nedávno nechalo vypracovat analýzu manažerského potenciálu instituce, ze kterého vyplynuly jisté změny. Další novinkou je i to, že se po pěti letech vymění ředitel této instituce.

Analýzu manažerského potenciálu divadla si nechalo zhotovit město Opava. Provoz Slezského divadla totiž stojí ročně přes 110 milionů korun, z toho okolo 90 miliónů platí město jako zřizovatel. Dobrá zpráva je, že v divadle nadále zůstanou zachovány oba soubory, tedy činohra i opera, navýší se ale vícezdrojové financování.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Z dlouhodobého hlediska je neúnosné, aby bezmála 100 milionů korun ročně, což je více než 7 procent městského rozpočtu, bylo hrazeno pouze městem, a to zejména v současné době. Proto hledáme cesty, jak financování změnit,” řekl náměstek primátora pro kulturu Petr Orieščík.

Analýza potvrdila, že divadlo už nemá kde ušetřit významnější částky a další škrtání by mělo vliv na kvalitu divadla. Právě proto musí teď divadlo najít další finanční zdroje, jako je příspěvek kraje či státu. Jednání dle vedení Opavy zatím vypadají nadějně.

Po pěti letech ve funkci končí stávající ředitel divadla, Ilja Racek, který zde během svého působení odvedl obrovský kus kvalitní práce. “Pro odchod z postu se rozhodl Ilja Racek i s ohledem na plánovanou restrukturalizaci. Plně to respektujeme. Zároveň mu moc děkujeme za vše, co pro opavské divadlo i opavskou kulturu udělal. Vážíme si toho, že se loučíme v dobrém,“ uvedl ještě Orieščík s tím, že výběrové řízení na nového šéfa bude spuštěno ještě v červnu a vybrat by se mohl do konce léta.

Dále na našem webu

Pohřešuje se tetovaná 15letá dívka z Ostravy, policie prosí veřejnost o pomoc