Kdo popsal Wolkera? Po autorovi pátrá policie

foto: PČR

PROSTĚJOV – Neuvěřitelné vandalství se odehrálo přímo pod radničními kamerami, na hlavním prostějovském náměstí. Doposud neznámý „kreativec“ popsal rádoby graffiti sochu významného prostějovského rodáka, jež je v životní velikosti umístěna na jedné z laviček. Nesmyslné „klikyháky“ napáchaly doposud nevyčíslitelné škody.

„Včera odpoledne jsme přijali oznámení o vandalismu, kterého se dopustil neznámý pachatel v Prostějově. Na náměstí T. G. Masaryka popsal bronzovou sochu Jiřího Wolkera nečitelným nápisem o rozměru 4 x 10 cm. Poničení sochy šetříme pro trestný čin poškození cizí věci,“ sdělila tisková mluvčí policie Miluše Zajícová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Nečitelný popisek bílou barvou je nenápadně umístěn na cípu Wolkrova obleku. „Až ho chytí, možná bude slavný, jako básník sám. Chtěla bych vidět tvář toho drzouna, který si to dovolil. Je neuvěřitelné, jak si lidé ničeho neváží,“ říká osmdesátiletá žena, která chodí na náměstí k Wolkerově lavičce pravidelně. „Můžeme být rádi, jaký tu máme sochařský unikát a místo toho ničíme nejen umělecké dílo, ale i památku našeho významného spoluobčana,“ zlobí se stará dáma.

Sochu známého básníka nechalo v roce 2018 vyrobit Město Prostějov. Wolker, znázorněn v životní velikosti, se dívá směrem ke svému rodnému domu. Terčem vandalů a nejrůznějších vtipálků ale bývá opakovaně. V době epidemie mu byly často nasazovány roušky i respirátory, v minulosti se stal i terčem imitací sexuálních praktik. Proč socha budí tolik negativní pozornosti a některé spoluobčany provokuje?