Koncerty, filmy pod širým nebem nebo vědomostní soutěže. Univerzita oživí letní Olomouc

OLOMOUC – Po dlouhé pauze způsobené koronavirovou pandemií se do Olomouce postupně znovu navrací kulturní život. Výraznou měrou k tomu přispěje i iniciativa Univerzity Palackého v Olomouci s názvem Zaparkuj, která letos již posedmé přivede do olomouckých parků, ulic nebo třeba proluky vedle Muzea umění Olomouc koncerty, filmové projekce pod širým nebem, literární besedy, vědomostní soutěže i sportovní aktivity pro celou rodinu.

Celkem organizátoři plánují od června do září více než dvacet akcí, včetně dvou třídenních festivalů. Po úspěšné partnerské akci Olomouc (o)žije, kdy centrum města i díky univerzitě zaplnilo na padesát pouličních hudebníků a umělců, a hlavně tisíce nadšených posluchačů, odstartuje ve čtvrtek 10. června v Bezručových sadech sedmá sezóna Zaparkuj prvním letošním ZaparkujFestem. Na něm vystoupí od půl sedmé jesenický písničkář Zapomělsem, na nějž naváže filmová projekce oceňovaného dánského dramatu Chlast. První letošní ZaparkujFest nabídne tradičně i odpočinkovou zónu, workshop slackline či bezplatnou půjčovnu dek, deskových her a sportovního vybavení. „Herní itinerář jsme před sezónou doplnili o populární pétanque, Mölkky a Kubb či mobilní hřiště na badminton. Příjemnou novinkou jsou i omyvatelné kelímky na našich akcích nebo originální plážová lehátka,“ vyjmenovává lákadla Ondřej Martínek, koordinátor univerzitních eventů. V pátek a sobotu pak univerzitní barvy oživí program festivalu Michalský výpad v areálu Uměleckého centra UP.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Hned o týden později se univerzita spojí s organizátory Vintage.Market.Olomouc, provozovateli Letního kina a charitativním obchodem Dobrodruhá, aby společně oživili Biskupské náměstí, areál Letňáku a nádvoří Zbrojnice v rámci Svátků města jinak. Během dvou dní nabídnou návštěvníkům pod heslem „Z Letňáku na Zbrojnici a zpět“ bleší trhy a swap, koncerty, večerní filmové projekce, street food zónu a další bohatý program pro děti i dospělé. dodává Po dva dny se tak nádvoří Zbrojnice promění v jednu velkou chill out a gastro zónu, kde mimo jiné vystoupí Salih Hadžiabdić nebo Trio Amigos. Během obou večerů se navíc v areálu uskuteční i letní kino. Diváci se mohou těšit například na příjemnou letní komedii Palm Springs.

Netradiční spojení hudby, filmu, literatury, sportu i vědomostního klání nabídne Olomoučanům nový univerzitní festival ReFresh UP na parkánu Konviktu od 22. do 24. června. V divadelním šapitó představí svá nová alba olomoučtí Dirty Old Dogs i držitelé několika sošek Anděl: ostřílený písničkář Thom Artway a kapela Květy. Hudební program doplní písničkářka Žofie Kabelková nebo živelné duo Hello Marcel. „V literárně zaměřené části programu se můžou zájemci těšit na besedu se spisovatelkou a držitelkou Ceny Evropské unie za literaturu Lucií Faulerovou a svou tvorbu představí v rámci autorského čtení i vítězové letošního ročníku Literární soutěže pro studenty UP,“ láká nejen milovníky knih Tomáš Krejčiřík, dramaturg Zaparkuj.

Chybět nebude ani bohatý doprovodný program včetně filmové projekce, sportovních aktivit, výstavy fotografií nebo univerzitního speciálu oblíbeného Hospodského kvízu pod širým nebem, který naposledy přilákal téměř dvě stovky soutěžících. Program pro další měsíce se připravuje. Více informací najdete na webových stránkách iniciativy Zaparkuj nebo na Facebooku.