Nahlédněte do historie jihočeských pevností

PÍSEK – Patříte mezi milovníky archeologie a pravěku? Víte, jak vypadá král českých hradů Zvíkov v obrazech? A proč se Prácheňské muzeum jmenuje právě takto? Přijďte si pro odpovědi a pokochat se historií na tři výstavy, které v tomto muzeu právě probíhají.

Výstava Pevnosti bronzového věku jižních Čech se věnuje zejména důležitým hradištím Bechyně, Dívčí Kámen, Voltýřov, Vrcovice, Skočice a Hradiště u Písku. Právě pozůstatky jejich monumentálních, konstrukčně důmyslných hradeb jsou v jižních Čechách jedním z nejstarších kulturních krajinných prvků, který nám v podobě valů zůstal po našich předchůdcích až do dnešních dob. Prezentováno je zde však daleko více lokalit. V několika posledních letech byla na některých z nich provedena řada terénních akcí a pečlivě prostudovány stávající nálezy. K vytvoření přesných plánů a půdorysů hradišť byly ve velkém využity výsledky z inovativního leteckého laserového skenování. „Nově byly pořízeny nádherné letecké snímky vybraných hradišť, které pořídil fotograf Libor Sváček. Speciálně na výstavu se vytvořil velký model segmentu monumentální fortifikace hradiště u Vrcovic,” láká kurátor Daniel Hlásek.

Zároveň s touto výstavou, kterou můžete navštívit do 10. července, najdete v Prácheňském muzeu v Písku ještě dvě výstavy, které končí 13. června. Jednou z nich je výstava Král českých hradů v obrazech, věnovaná obrazům, pohlednicím a fotografiím hradu Zvíkov, druhá vám odpoví na to, proč se muzeum v jihočeském Písku jmenuje zrovna Prácheňské.