Pozor! Speciální nádoby slouží pouze ke sběru uhynulých ptáků!

Foto: mbnet

MLADÁ BOLESLAV – Vzhledem k tomu, že se v Čejeticích vyskytlo v květnu ohnisko ptačí chřipky, jsou ve všech příměstských částech k dispozici speciální kontejnery, které slouží pouze pro ukládání uhynulé drůbeže. Poznáte je podle nápisu označené nápisem: VPŽP 2. kategorie – není určeno ke krmení zvířat.

Vedení města prosí všechny obyvatele, aby do těchto kontejnerů neházeli nic jiného, skutečně nejde o nádoby na běžný komunální odpad. Kontejnery jsou v místech, kde je standardně odkládán komunální a tříděný odpad v lokalitách: Jemníky, Podchlumí, Dubce, Bezděčín, Chrást, Sahara, Čejetičky, Čejetice, Michalovice, Podlázky, Debř.

V ochranném pásmu je katastr Mladé Boleslavi a její příměstské částí Bezděčín, Čejetice, Debř, Chrást, Jemníky a Podlázky a obec Dalovice. Všichni chovatelé v ochranném pásmu jsou povinni zajistit umístění ptáků do takových prostor, aby nepřišly do kontaktu s volně žijícími pták či ptáky z jiných chovů.

Státní veterinární správa sleduje aktuální situaci doma i v zahraničí. Virus ptačí chřipky je v prostředí přítomen, i přestože ptáci nevykazují klinické příznaky onemocnění (zejména pokud se jedná o nízce patogenní kmeny). Důležitou prevencí je zabránit přímému kontaktu drůbeže s volně žijícími rezervoáry a zabránit kontaktu volně žijících ptáků s vodou a krmivem pro drůbež.