Rybáři dnes do Bečvy vysadí deset tisíc ryb

ilustrační foto, zdroj: chytej.cz

HRANICE, HUSTOPEČE  – Řeka Bečva ožívá. Rybáři dnes do řeky vysadí další ryby. V Hranicích a Hustopečích bude vypuštěno deset tisíc parem obecných, které byly odchovány v Povodí Moravy.

„Parma je nejcharakterističtější rybou řeky Bečvy. Má dobré předpoklady zde přežít,“ říká předseda hustopečského rybářského svazu Stanislav Pernický s tím, že tentokrát do řeky nejdou mladé plůdky, ale již odchované dvouleté ryby.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Mají kolem 15 až 17 centimetrů. Při počtu deseti tisíc kusů je to již významné oživení,“ dodává Pernický.

Řeka Bečva se po své loňské otravě toxickými látkami vrací k životu postupně. Během června by se do ní mělo vrátit dalších dvacet tisíc ryb. Podle odborníků je třeba do toku vysazovat různě staré ryby, aby došlo k jejich postupnému rozmnožování. Právě Bečva bývala řekou, kde se přirozený výtěr velmi dobře dařil.

Plán na obnovu ryb v Bečvě kalkuluje s vynaložením zhruba 300 tisíc korun ročně. Část peněz poskytlo Ministerstvo zemědělství, Olomoucký kraj i přilehlá města. Peníze posílají i soukromí dárci. Na transparentním kontě Bečva 2020 je již přes jeden milion korun.