V novoměstské nemocnici léčí nádory prostaty laparoskopicky. Ročně provedou desítky těchto operací

Foto: Nemocnice Nové Město na Moravě

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ – Urologové v novoměstské nemocnici provádějí již více než rok mužům v případě zhoubného nádoru miniinvazivní odstranění prostaty. Laparoskopická operace nabízí šetrnější způsob léčby i kratší dobu rekonvalescence.

Nádor prostaty je druhým nejčastějším onkologickým onemocněním u mužů nejen v Česku, ale v celé Evropě. Problematika těchto nádorů je poměrně komplikovaná. „Při volení způsobu léčby vycházíme ze stádia onemocnění, ale k tomu je třeba zohlednit celkový stav a případná další onemocnění pacienta. V případě nádorů v nízkém stadiu se nejčastěji rozhodujeme mezi léčbou operační a ozařovací. U pacientů ve vyšším stádiu je někdy možno provést ozařování, jinak je zahajována hormonální léčba,“ popisuje novoměstský urolog Jiří Janů.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Pokud lékaři zvažují operaci, mohou volit mezi přístupem klasickým, tedy „otevřeným“, nebo miniinvazivním. Druhá možnost znamená laparoskopickou operaci, anebo laparoskopii roboticky asistovanou. V obou případech jde o radikální odstranění prostaty a semenných váčků.

V novoměstské nemocnici probíhá od loňského roku odstraňování prostaty laparoskopicky. „Touto metodou je operace provedena přes pět menších ranek. U některých pacientů, kteří mají rizikovější nádor, je takto možné současně odstranit i příslušné mízní uzliny. Jako výhodu pozorujeme u pacientů především rychlejší zotavování. Někteří mohli být propuštěni již čtvrtý nebo pátý den po operaci,“ doplňuje Jiří Janů. Nezanedbatelným přínosem laparoskopie jsou i výrazně nižší nežádoucí účinky samotné operace.