Vítejte v Českém krasu: čeká vás Zlatý kůň, Čertovy schody a Kobyla

Lom Čertovy schody v Českém krasu. Foto: Antonín Skryja

Pojďte s námi na fajn výlet do Českého krasu a poznejte pozoruhodná místa s řadou přírodních zajímavosti – Národní přírodní památku Zlatý kůň a přírodní rezervaci Kobyla. Krajinou s malebnými zákoutími, kterou najdete v chráněné oblasti nedaleko Koněprus, vás provede naučná stezka Zlatý kůň. Příjemná procházka po vápencovém návrší zamíří i k úžasné vyhlídce na lom Čertovy schody.

Poznejte zajímavosti na Zlatém koni

Naše putování začíná nedaleko středočeské obce Koněprusy v Českém krasu, největším a nejznámějším krasovém území v Čechách. Nacházejí se tu známé Koněpruské jeskyně, staré desítky milionů let, pyšnící se svou unikátní krápníkovou výzdobou. My vás však tentokrát zveme na toulku za poznáním krajiny, fauny a flory Národní přírodní památky Zlatý kůň a přírodní rezervace Kobyla.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Národní přírodní památka Zlatý kůň, výhled na Čertovy schody. Foto: Antonín Skryja

Tato pozoruhodná místa spojuje naučná stezka Zlatý kůň, která začíná u vchodu do jeskyně a končí na parkovišti u Koněpruských jeskyní. Cesta se zeleno bílým značením je dlouhá cca 3,5 km a má 11 zastávek.
První úsek trasy míří na vrchol Zlatého koně, odkud se můžete rozhlížet do širokého okolí. Další výhled vás čeká opodál, a to na lom Čertovy schody. Tento výrazný prvek krajiny vznikl  při těžbě vápence, která v přírodě zanechala nesmazatelnou stopu. Výhled do velkolomu Čertovy schody je opravdu impozantní.

Houbův lom, NPP Zlatý kůň, okres Beroun. Autor: Lubor Ferenc  (CC BY-SA 4.0)

Ze Zlatého koně vás stezka zavede do opuštěného Houbova lomu, nacházejícího se přímo pod jeskyněmi. Náročnější cestu si můžete zpestřit sbíráním zkamenělin, které se zde hojně vyskytují.
Trasa stezky pokračuje podél dalších opuštěných lomů až ke stanovišti číslo 7. Na tomto místě můžete stezku opustit a dojít na parkoviště u Koněpruských jeskyních. Byla by to však škoda nepoznat další přírodní zajímavostí, které tato krasová oblast nabízí.

Přírodní památka Lom na Kobyle, okres Beroun

Stezkou k lomu narůžovělého vápence – Kobyle

Naučná stezka Zlatý kůň vás dále dovede do přírodní rezervace Kobyla k bývalému lomu Na Kobyle. Těžba narůžovělého vápence skončila už v roce 1929 a vy tak můžete pozorovat houževnatost přírody, neboť se zde vyskytuje řada chráněných rostlinných i živočišných druhů. Jámový lom Na Kobyle má zvláštní kouzlo; vnímejte a načerpejte klid, které toto místo vyzařuje a potěšte se pohledem na krásnou přírodu.

Naučná stezka Zlatý kůň prochází územím přírodních památek Zlatý kůň a Kobyla. Buďte proto ohleduplní k přírodě, netrhejte chráněné rostliny a nevstupujte mimo vyznačenou stezku. Odměnou vám bude příjemně strávený den v krásné přírodě Českého krasu.

Místo výletu

Kraj: Středočeský
Okres: Beroun
Obec: Koněprusy

Kontakt a informace k výletu

Český kras – naučná stezka Zlatý kůň

Správa Chráněné krajinné oblasti Český kras
267 18 Karlštejn 85
telefon: +420 951 424 552
e-mail: stredni.cechy@nature.cz
www.ceskykras.ochranaprirody.cz