Hvězdárna Vsetín pořídila vlastní Sluneční soustavu

Foto: Muzeum regionu Valašsko

VSETÍN – Slunce a všech osm planet v přesném měřítku, tak takové lákadlo nabízí Hvězdárna Vsetín ve venkovním areálu. Sluneční soustavu si zájemci mohou prohlédnout na čtvrtečním pozorování částečného zatmění Slunce.

„Jednotlivé planety jsou vyrobeny v měřítku 1:280 000 000, což odpovídá takovému zmenšení jednotlivých planet, aby pozorovací kopule s průměrem pět metrů mohla představovat Slunce,“ uvedl ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek. Model vznikl z větší části svépomocí, makety planet jsou od Slunce uspořádány v pořadí, jaké mají na obloze. Největší je stejně jako v reálu Jupiter s průměrem 50 centimetrů, naopak Merkur má pouhé 2 centimetry.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Model ale zachovává pouze měřítko planet, nikoliv vzdálenosti mezi nimi. „To by se totiž nevešel nejen do areálu hvězdárny, ale ani na území Vsetína. Například nejvzdálenější Neptun by musel být od hvězdárny 16 kilometrů, tedy někde u Nového Hrozenkova,“ vysvětlil vedoucí Hvězdárny Vsetín Petr Stolařík. Maketa je doplněna tabulkami s informacemi o skutečných rozměrech planet a dalšími zajímavostmi.

Sluneční soustavu ve Hvězdárně Vsetín si můžete prohlédnout v rámci pravidelných exkurzí denně od 9 do 15 hodin, při pátečních pozorováních oblohy nebo při akcích. Ta nejbližší je zítra, kdy se uskuteční pozorování částečného zatmění Slunce, a to od 11:30 do 13:30 hodin.