KORONAVIRUS: Poslanci odmítli projednat zákon o vydávání českých covid pasů

Zdroj: Pixabay

Česko – Zatímco Evropský parlament se dnes na podobě covid pasů, tedy určitém certifikátu o bezinfekčnosti, kompromisně shodnul, mezi českými zákonodárci shoda nepanuje. Ačkoliv související novelu zákona měli projednat dnes odpoledne, vzhledem k odmítnutí přijímat zákon v režimu legislativní nouze, k tomuto kroku nedošlo. Systém vydávání českých covid pasů je tak nejistý.

Odpor vůči covid pasům

Dnes měla sněmovna projednat již druhý návrh ministerstva zdravotnictví týkající se covid pasů. Oproti původní verzi, proti níž se z mnoha důvodů vzedmula vlna odporu, byl návrh radikálně zúžen a de facto deklaroval výhradně shromažďování dat nutných jen pro cestování. Přesto se ale ani tato verze nesetkala s podporou – zatímco přímo před budovou sněmovny dnes protestovali odpůrci covid pasů, někteří zákonodárci přímo deklarovali blokování projednání návrhu zákona. „SPD odmítá covid pas EU a diskriminaci těch, kdo se nechtějí očkovat a testovat,“ uvedl lídr strany Tomio Okamura.

Jak získat covid pas?

Covid pasy přitom nemají být povinné a právě v případě, že člověk této možnosti nebude chtít využít, mělo by stačit jen prokázání se (negativním) výsledkem testu. Záměrem covid pasů tak je skutečně jen urychlení a zjednodušení cestování, kdy by certifikát (ať už o očkování či podstoupeném testu nebo prodělání nemoci) bylo možné snadno stáhnout. Vzhledem k tomu, že projednání v legislativní nouzi nebylo odsouhlaseno, celý návrh zákona o covid pasech však opět spadl pod stůl.

Aktuálně je možné získat certifikát online, záměrem zákona bylo také umožnění vydávání certifikátu u lékaře. Do konce června pak chce ministerstvo zdravotnictví představit i související mobilní aplikaci. Podle slov ministra Vojtěcha bude zároveň vzhledem k nechuti poslanců zabývat se novelou zákona nutné postupovat při vydávání certifikátů stejně jako doposud – aktuálně se přitom vše řídí jen mimořádným opatřením vlády.

„Jak jsme se již mohli přesvědčit, soudy některá ta mimořádná opatření ruší a já nemohu garantovat, že jen skrze tento systém, který není zakotven v zákoně, budeme schopní vydávat ty certifikáty dlouhodobě – v tom je naše obava. Důvodem pro ukotvení problematiky v zákoně je také ten, že pokud stát něco dělá, sbírá data o občanech, mělo by to být součástí zákona,“ vysvětlil ministr Vojtěch s tím, že návrh zákona pouze určoval, jak člověk certifikát získá. Oproti původní verzi již nebylo počítáno s žádným dalším využitím. „Nerozumím té debatě, která je dle mého názoru iracionální a velmi politická, ten zákon, jehož návrh byl předložen, byla vlastně jen čistě technická norma implementující to, co je pro vydávání certifikátu nutné. Bohužel je to ale rozhodnutí sněmovny, které musím respektovat,“ shrnul pak Vojtěch výsledek jednání s tím, že bude ještě jednat s právníky o tom, nakolik udržitelné je vydávání certifikátů právě na základě stávajícího mimořádného opatření.