Mateřinka v Mánesově se pyšní novou zahradou s venkovní učebnou

Foto: město Kroměříž

KROMĚŘÍŽ – Příjemné prostředí ke hrám a učení mají děti z kroměřížské Mateřské školy Mánesova. Školka si tu nechala vytvořit novou zahradu s venkovní učebnou, kde si děti mohou budovat pozitivní vztah k přírodě.

Mateřinka v Mánesově ulici se dlouhodobě zaměřuje na ekologické aktivity a vychovává děti k odpovědnému přístupu k přírodě. Od jara do podzimu teď budou moct pobývat i ve venkovní učebně. „Děti mají k dispozici kromě výukové tabule ponky s nářadím, pomůcky pro pozorování drobných živočichů, jako jsou lupy, síťky, dalekohledy, obrázkové atlasy a další. Kromě toho vznikl v zahradě mateřské školy hmatový chodník, dřevěné pexeso, xylofon, váhy, obrázkové informační tabule,“ popsala některé novinky ředitelka školky Martina Luběnová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V zahradě se nově vysadily ovocné stromy a byliny, vybudovaly se příbytky pro hmyz a ježka, pítka pro ptáky a část zaplnilo luční kvítí jako potrava pro hmyz uprostřed sídliště. Škola díky loni pořízeným sudům, které zachytávají vodu ze střechy budov, lépe hospodaří s vodou, kterou využívá u herního prvku „kaskády“ a při zalévání vrbových tunelů i celé zahrady. V horkých dnech se děti mohou ochladit v nově instalovaném mlhovišti.

Podle ředitelky budou mít nové environmentální prvky jednoznačně pozitivní dopad na životní prostředí. „Letos jsme navíc do školní kuchyně zakoupili elektrický kompostér, který dokáže rozložit biologický odpad z vaření na organický odpad, který se využívá na obohacení půdy,“ doplnila Martina Luběnová.

Školka na vybudování zahrady, které stálo 300 tisíc korun, získala díky dotaci od ministerstva životního prostředí. Částku 45 tisíc korun, tedy spoluúčast ve výši 15 procent, uhradila ze svého rozpočtu.

Foto: město Kroměříž
Foto: město Kroměříž