Navštivte Hauenstein, středověký hrad, ze kterého se stal zámek ve stylu anglické gotiky

Horní hrad
Letecký pohled na Horní hrad. Zdroj: Horní hrad

Přijeďte si prohlédnout celý areál Horního hradu nedaleko Stráže nad Ohří, vystoupejte na Bergfritovou věž s výhledem do Krušných a Doupovských hor, sestupte do hradní hodovny v gotickém sklepení nebo zažijte chvíli ticha v zámecké kapli. Horní hrad je dnes veřejnosti přístupný a nabízí vám toho ještě mnohem více.

Hrad Horní hrad, též Hauenstein, je přestavěný na zámek v osadě Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří v Krušných horách. Z původního hradu se dodnes zachovaly pouze základy a sklepení staré západní části a strážnická, 15 metrů vysoká válcová věž nazývaná Purkmistrovská.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Letecký pohled na Horní hrad. Zdroj: Horní hrad

Z historie hradu

Zámek Horní Hrad, původně středověký královský hrad ze 13. století s názvem Hauenstein, byl vybudován na skalnatém ostrohu na velmi výhodné a strategické pozici v místě kolem zemské stezky, která vedla v údolí podél řeky Ohře.

Díky dvěma zásadním přestavbám v 19. století se z původního nevelkého hradu stal prostorný zámek ve stylu anglické novogotiky. Ve 20. století však zámek značně zchátral a uvažovalo se i o jeho demolici. Na začátku nového století ho však získal nový soukromý majitel, který okamžitě zasáhl a začal bojovat o jeho záchranu.

Zdroj: Horní hrad

A na co všechno se můžete při vaší návštěvě těšit?

V současnosti si můžete prohlédnout rytířský sál s neogotickými okny a původním dřevěným vyřezávaným stropem, Trofejní sál s rozsáhlou sbírkou trofejí, desítky komnat s tematickými expozicemi nebo zámeckou kapli. Za námahu jistě stojí i výstup na gotickou hradní věž, která vám nabídne překrásný výhled do okolí.

Při návštěvě zámecké kaple neopomeňte ani arboretum, ve kterém najdete řadu rostlin v nezvyklém prostředí, zdejší jedinečné endemity i mnoho ojedinělých druhů. K mimořádným patří také sbírka více než 40 druhů javorů. Na hradě si nezapomeňte prostudovat rodokmen původních majitelů hradu – rodu Longueval – Bukvoj a cestou z hradu se můžete projít přilehlým lesoparkem a chvíli si odpočinout ve vyhlídkovém altánu.

Čeká na vás také úplně nová komnata s neogotickým mobiliářem, která je přístupná veřejnosti a slouží jako mikroregionální infocentrum a pokladna hradu. Využít můžete také jedinečné noční prohlídky hradu, při kterých zažijete neopakovatelné zážitky díky mnoha programům.

Interiér horního hradu
Interiér Horního hradu. Zdroj: Horní hrad

K hradu vedou dvě cesty – kratší vás dovede ke zrekonstruované zámecké bráně a druhá ústí na hradním nádvoří, ze kterého se vám naskytne krásný výhled na hradní věž.

Naučná stezka okolím Horního hradu

Naučná stezka vede okolím této středověké památky. Trasa je dlouhá přibližně 2 km a najdete na ní celkem 8 informačních panelů s texty, obrázky a vždy jednou zajímavou otázkou. Dozvíte se tak například proč byl pod hradem postaven dvojitý most a jaké tresty čekaly ty, kteří si nevážili přírody. Trasa je vhodná pro školy nebo i rodiny s dětmi a začíná u zadní hradní brány.

Zdroj: Horní hrad

Aktuální informace

Hrad je otevřen a přístupný individuálním prohlídkám. K dispozici je také možnost individuálního ubytování, které vám nabízí ideální odpočinek v srdci Krušných hor. Stravování a bistro funguje v režimu výdejového okénka. Na hradě jsou dodržována hygienická opatření, zejména nošení roušek a dodržování rozestupů.

 

Místo:

Kraj: Karlovarský
Okres: Karlovy Vary
Město: Stráž nad Ohří

Kontakt:

Horní hrad o.p.s.

Horní hrad 1
363 01 Ostrov

Tel: +420 353 541 287
e-mail: pavel.palacky@hornihrad.cz
Web: https://hornihrad.cz/

Zdroj: Horní hrad