Tradiční pochod za krásami Rychlebských hor se koná v sobotu

JAVORNICKO – V roce 2009 se podařilo obnovit tradici turistického pochodu “RYCHLEBSKÁ”, který svou popularitu zažíval už v letech 1974 až 1993. Pochod nabízí možnost výběru z celkem pěti tras, které byly sestavovány tak, aby byly výhledově zajímavé a zážitkově vydatné. „RYCHLEBSKÁ“ je tak určena milovníkům přírody všech věkových kategorií.

Tři původní trasy v délce 20, 30 a 40 kilometrů byly v roce 2010 rozšířeny o sedmikilometrovou “naučnou stezku”, provázející návštěvníky krásami Rychlebských hor, a v roce 2017 o trasu na 50 kilometrů. Trasy byly následně upraveny nejen pro pěší účastníky, ale také pro běžce. „Přijďte si je vyzkoušet na vlastní “nohy” :o),“ vzkazuji pořadatelé. Registrace probíhá na střelnici v Javorníku, a to na trasy 40 a 50 kilometrů od 6 hodin, na trasy 20 a 30 kilometrů od 7 hodin a pokud se chcete zaregistrovat na 7 kilometrovou trasu, stačí když přijdete mezi 9:30 až 11 hodinou. Běžci se můžu zaregistrovat od 8 do 8:30 hodin. Letos nebude zajištěno občerstvení na Borůvkové hoře tak, jak je zvykem. Dostanete pouze pivo v plechovce nebo nealko v láhvi.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

“RYCHLEBSKÁ” je určena milovníkům přírody všech věkových kategorií a úrovní zdatností – od rodičů s dětmi přes aktivní sportovce až po občasné nadšence – kteří se rozhodnou strávit víkend příjemnou procházkou na čerstvém vzduchu, vzájemným setkáváním obdobně smýšlejících lidí z různých konců (nejen) České republiky a k navazování nových přátelství. Pro účast na akci musí být splněna alespoň jedna z následujících podmínek daných vládou, a to absolvování PCR testu v posledních 7 dnech, absolvování antigenního testu v posledních 72 hodinách, mít laboratorně potvrzené prodělání onemocnění covid-19 (ne starší jak 180 dní) anebo mít alespoň 22 dnů po první dávce vakcíny. Výše uvedené je možné doložit čestným prohlášením, které si můžete stáhnout ZDE. Na odbavení je nutné mít ochranu dle platných nařízení a dobrou náladu.

Pohraniční městečko Javorník je vstupní branou do Rychlebských hor, což dalo v minulosti vznik turistickému pochodu s názvem “Rychlebská 50”. Bylo to v roce 1974 a začala se psát nová turistická tradice tohoto příhraničního regionu. Na první ročník, kterého se zúčastnila téměř stovka turistů, začaly navazovat ročníky další, které pravidelně pokračovaly až do roku 1993 s účastí až 267 osob – pak šlápoty pohorek ustaly. Nápad dát jim znovu prostor tu byl však stále, i když to trvalo více jak 15 let, než se změnil ve skutečnost. Podařilo se to až v roce 2009, kdy se věci daly znovu do pohybu a stará tradice byla obnovena.