Záchranáři z Vysočiny mají osm nových sanitek. Kraj za ně zaplatil 24 milionů korun

Foto: ZZS Kraje Vysočina

KRAJ VYSOČINA – Na pomoc lidem budou krajští záchranáři už brzy vyrážet v osmi nových sanitních vozech, které záchranná služba pořídila koncem května. Sanitky jsou klimatizované a vybavené sedmistupňovou převodovkou, což zejména ve vyšších rychlostech zvyšuje jejich bezpečnost.

Jedná se o vozy značky Volkswagen Transporter 4motion s naftovými motory o výkonu 146 kW, díky kterým mohou dosáhnout rychlosti až 184 km/hod. Jsou vybaveny pohonem obou náprav, zesíleným pérováním či sedmistupňovou DSG převodovkou. „Právě automatické řazení při vyšších rychlostech a kritických situacích zvyšuje bezpečnost řízení, jelikož má řidič po celou dobu jízdy obě ruce na volantu. Samozřejmostí je klimatizace ambulantního prostoru, kterou převážně v horkých dnech ocení jak pacienti, tak i posádka,“ uvedl mluvčí záchranářů Petr Janáček.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Asi největší, na první pohled patrnou proměnou prošlo střešní výstražné světelné zařízení, které dostalo zcela nový design. Sanitní vozy nyní čeká dovybavení přístroji a IT technologiemi a následně budou přiděleny na výjezdové základny Havlíčkův Brod, Jihlava, Telč, Počátky, Třebíč, Humpolec, Jemnice a Pelhřimov.

Foto: ZZS Kraje Vysočina
Foto: ZZS Kraje Vysočina
Foto: ZZS Kraje Vysočina

Sanitky ročně najezdí téměř dva miliony kilometrů, jejich průměrné stáří je necelých pět let. Nové vozy dodala a vyrobila firma Fosan s.r.o., Ivančice. Jejich celková pořizovací cena vyšplhala na 24 190 320 korun.