Hradiště obhájilo titul Město pro byznys

Foto: město Uherské Hradiště

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – V celorepublikovém výzkumu Město pro byznys obhájilo v krajském kole Uherské Hradiště své loňské vítězství. Výzkum analytické agentury Datank srovnává jak podnikatelské prostředí v tuzemských městech, tak přístup veřejné správy.

V Uherském Hradišti se o podnikatele starají

Podle výsledků má Hradiště vysoký podíl podnikatelů v přepočtu na ekonomicky aktivní obyvatelstvo. Srdce Slovácka se rovněž významně rozrůstá, o čemž svědčí nejvyšší počet dokončených bytů na tisíc obyvatel v rámci Zlínského kraje. Radnice se může pochlubit vysokou likviditou i nadprůměrnými výdaji na kulturu a sport.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Nejlepší výsledek zaznamenalo v přístupu veřejné správy. „Velkou měrou se na tom podílely kvalitní webové stránky z pohledu podnikatele, na kterých jsou k nalezení v přehledné formě veškeré podstatné informace potřebné pro komunikaci s veřejnou správou nebo například pro rozvoj vlastního podnikání. Město má také nejvyšší scóring úředních hodin, tedy rozsah hodin, během kterých mohou podnikatelé i občané přijít na úřad,“ stojí v hodnocení agentury Datank.

Radost z obhajoby titulu měl rozhodně i starosta Stanislav Blaha. „Poděkovat musím samozřejmě podnikatelům, kteří v našem městě podnikají. My rozhodně nechceme usnout na vavřínech. V této chvíli máme těsně před otevřením coworkingového centra, které jsme začali budovat ve spolupráci se Zlínským kreativním klastrem, a v tuho chvíli nás dělí dny od otevření. Najdou zde místo především začínající podnikatelé, kteří tady mohou sbírat cenné zkušenosti bez toho, aby museli platit nájem drahých kanceláří. Osobně považuji za velkou přednost tohoto startu podnikání, že se začínající mohou poučit z chyb, které udělali ti před nimi,“ sdělil starosta.

Uspěl i Rožnov a Holešov

Na druhém místě výzkumu skončil Rožnov pod Radhoštěm. Ten zaznamenává v kraji velmi vysoký meziroční nárůst počtu ekonomických subjektů a o atraktivitě místa svědčí i vysoká cena pozemků. Město především uspělo v testu elektronické komunikace, v němž se ověřuje včasnost a kvalita odpovědí na fiktivní podnikatelské dotazy.

Bronz získal Holešov, a to předně díky kvalitním podmínkám pracovního trhu. „Daň z nemovitosti je v Holešově na nejnižší úrovni, ceny stavebních pozemků v porovnání s krajskými konkurenty příznivé. Místní radnice se může pochlubit vysokým podílem výdajů, které věnuje na sociální péči a na kulturu,“ zhodnotila agentura.

Srovnávací výzkum Město pro byznys už třináctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností v České republice. Hodnocení se dělí do dvou hlavních kategorií – podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR.

Pořadí ve Zlínském kraji

 1. Uherské Hradiště
 2. Rožnov pod Radhoštěm
 3. Holešov
 4. Zlín
 5. Valašské Klobouky
 6. Kroměříž
 7. Vsetín
 8. Uherský Brod
 9. Otrokovice
 10. Valašské Meziříčí
 11. Vizovice
 12. Bystřice pod Hostýnem
 13. Luhačovice