Na náměstí v Telči někdo zničil hnízda jiřiček. Případ řeší policie

Místa po stržených hnízdech. Foto: Pavla Klašková

KRAJ VYSOČINA – Hrubý čin neznámého vandala šetří policie v Telči. Na náměstí někdo strhnul hnízda jiřiček, které se sem každoročně vracely a vyváděly zde svá mláďata. Na případ upozornila pracovníky Stanice Pavlov Pavla Klašková, která v domě na náměstí provozuje obchod.

S prvním červnovým dnem si ještě jiřičky bydlely v hnízdech v podloubí u jednoho z domů na historickém náměstí Telče, o dva dny později byly i s jejich pěti hnízdy kompletně pryč. „Dům č. 53 má krásné podloubí a v něm si každý rok jiřičky stavějí svá hnízda. Letos nasadily trochu později, ale v pondělí 24. května měly hnízda obsazená, seděly na vejcích, případně už krmily. Prvního června tam ještě hnízda byla, ale jaké bylo naše zděšení, když jsme otevírali obchod 3. června a zjistili jsme, že po hnízdech není ani památky, pouze na zemi byla hlína,“ rozhořčeně popisovala situaci Pavla Klašková.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Právě netolerance lidí je velkým problémem, se kterým se nejen jiřičky potýkají. A to i přesto, že odstraňování hnízd během hnízdní sezóny je nezákonné. „Myslím si, že je to naprostý hyenismus. Hnulo mi to žlučí, lidi si ničeho neváží a chovají se jako by jim všechno patřilo. Telč potřebuje turisty a hnízda byla pěknou atrakcí, mnoho lidí si je fotografovalo, hlavně cizinci,“ posteskla si Pavla Klašková.

Záchranná stanice okamžitě jednala

Ihned poté, co paní Klašková informovala pracovníky pavlovské stanice, ti začali situaci řešit. Nyní má celý případ v rukou policie. „Na náměstí jsou kamery, takže by nás velmi potěšilo, kdyby se podařilo přijít na to, kdo hnízda jiřiček v době jejich hnízdění strhl a zda úmyslně,“ uvedl ředitel záchranné Stanice Pavlov Zbyšek Karafiát.

Foto: Pavla Klašková