Prostějovská hvězdárna láká na dnešní zatmění slunce

Zatmění bude pozorovatelné v pravé poledne

PROSTĚJOV – Po šesti letech od posledního viditelného zatmění slunce v březnu 2015 bude možné částečné obdobný úkaz pozorovat ve čtvrtek 10. června. Měsíc zakryje zhruba pětinu slunečního disku. Zatmění se u nás odehraje vysoko nad jihovýchodem a jihem. Začíná vstupem Měsíce před sluneční disk v 11:44 SELČ a končí v 13:36 SELČ. Maximum nastává ve 12:39 SELČ.

“Částečné zatmění bude pozorovatelné od pravého poledne do půl druhé,” řekla Iveta Freharová z Astronomického oddělení Muzea a galerie v Prostějově a doplnila, že při pozorování je potřeba si chránit oči pomocí speciálních filtrů.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Jejich absence může trvale poškodit zrak. U nás na hvězdárně se ničeho takového bát návštěvníci rozhodně nemusí, neboť jsme vybaveni speciálními pozorovacími brýlemi a dalekohledy s filtry, které nám zrak ochrání,“ dodala.

Pokud jsou meteorologické podmínky příznivé, je možné Slunce z hvězdárny v Prostějově pozorovat každé úterý, čtvrtek a pátek od 15 do 16 hodin. Večerní pozorování se pak v červnu konají vždy od 22.30 do 23.30 hodin.

Na všechny pořady je nutné se objednat předem na telefonních číslech 724 013 039 nebo 606 050 695.