Z kladenského parkoviště se samovolně rozjelo auto. Nebylo ovšem samořídící!

Foto: MP Kladno

KLADNO – O případech, kdy se automobil z kopce samovolně rozjel kvůli špatnému zajištění, čteme poslední dobou častěji než je zdrávo. O velikém štěstí může hovořit majitel osobního vozidla, které si v úterý vyjelo ve Štechově ulici z parkoviště.

Sjelo z parkovacího místa, přejelo přes silnici, chodník a zastavil ho až keř nad silnicí do Podprůhonu. Bohudíky se mu do cesty nepostavila žádná jiná překážka. Ale ne vždy to tak bývá. Ani nemusí zvlášť dobře zaparkovat. Jedno auto tento týden na Mělníku samovolně zaparkovalo v jezeře.

Během spanilé jízdy naštěstí nedošlo k žádnému zranění, ani ke škodám na majetku. Přivolaní strážníci zjistili majitele, kterého ihned kontaktovali. Vyproštění vozidla si nepozorný řidič zajistil už sám.

Správné zajištění automobilu proti pohybu je však určitě pohodlnější a není to žádná věda. U vozů s manuálními převodovkami stačí zařadit libovolný nízký převod, při jehož používání má motor vysoké otáčky, tedy jedničku a zpátečku, přičemž nezáleží na aktuální pozici automobilu.

U vozidel s automatickými převodovkami je správný postup vlastně stejný, bez parkovací brzdy se ale stejně neobejdete. Parkovací poloha převodovky k zajištění vozu neslouží.

 

Foto: MP Kladno