Ponořte se do atmosféry monarchie na výstavě

PRACHATICE – Je to už 150 let, co toto jihočeské město navštívil arcivévoda Rudolf. Nyní máte možnost poznat tohoto schopného muže s progresivními názory o něco blíž na výstavě Císařský syn ve městě pod Libínem. Zjistíte, že na rozdíl od většiny Habsburků měl Čechy rád, plánoval reformu celé monarchie a možná objevíte i nová fakta ze života císařské rodiny.

Následník rakousko-uherského trůnu arcivévoda Rudolf, syn císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Alžběty, byl velmi schopný muž. Zastával na svou dobu progresivní názory a pro habsburskou monarchii byl velkou nadějí do budoucna. Plánoval ji reformovat a modernizovat, což tento stát, jehož součástí byly i české země, zoufale potřeboval. Na sklonku 19. století však otřásla rakousko-uherskou monarchií událost, která měla velký ohlas nejen po celé tehdejší Evropě. Třicetiletý následník rakousko-uherského trůnu arcivévoda Rudolf spáchal v loveckém zámečku Mayerling u Vídně sebevraždu se svou milenkou, osmnáctiletou baronessou Mary Vetserovou. Fámám a spekulacím kolem této události nahrávalo i to, že císařský dvůr ve Vídni její okolnosti tajil až do zániku monarchie v roce 1918.

Nechte na sebe dýchnout atmosféru rakousko-uherské monarchie na výstavě Císařský syn ve městě pod Libínem, jejíž vernisáž proběhne v Prachatickém muzeu 18. června v 17 hodin. Pokud vám však termín nevyhovuje, můžete ji navštívit až do 5. září.