Tobogán na Bratrušáku v Šumperku pojede poslední sezónu. Jak to bude s novým?

ŠUMPERK – Zahájení provozu Bratrušovského koupaliště v Šumperku musel jeho provozovatel odložit kvůli posouzení stavu tamního tobogánu, který je na hranici životnosti. Nyní už se ví, že atrakce bude letos přístupná poslední sezónu. Koupaliště se tedy letos pro veřejnost otevře na dva měsíce ve čtvrtek 1. července.

V tomto článku jsme vás informovali, že otevření Bratrušovského koupaliště v Šumperku se odkládá až na 1. červenec z důvodu posouzení technického stavu tamního tobogánu. V této souvislosti minulý čtvrtek správní rada společnosti Podniky města Šumperka (PMŠ) rozhodla, že atrakce bude letos přístupná poslední sezonu s tím, že provozovatel bude plastový tubus tobogánu pravidelně kontrolovat. Koupaliště se tak pro veřejnost otevře na dva měsíce ve čtvrtek 1. července, jak již bylo dříve avizováno.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Jedenadevadesát metrů dlouhý a dvanáct metrů vysoký tobogán, který vyrobila šumperská firma Plast – Produkt, vyrostl na Bratrušovském koupališti v roce 2000. V té době byl jedním z nejdelších v republice a jeho předností bylo regulování rychlosti jízdy pomocí proudu a množství vody přiváděné na jeho horní bod. Stavbu, jež přišla na 3,2 milionu korun, financovala z velké části bludovská firma Agrega, která do tobogánu investovala 2,6 milionu korun a poté ho v následujících letech provozovala. Jen pro zajímavost, jedna jízda, trvající zhruba patnáct vteřin, tehdy přišla na šest korun.

„V současnosti je tobogán na hranici své životnosti. Během jedenadvaceti let byl vystaven UV záření a také velkým teplotním rozdílům v letním a zimním období. Působením těchto klimatických vlivů dochází v posledních letech k rozevírání kompozitního materiálu plastového koryta na jednotlivé vrstvy, jež pozvolna vystupují na povrch do kluzné části koryta ve formě drobných šupin. Ty mají velmi ostré hrany a mohou při průjezdu způsobit nepříjemná řezná poranění,“ sdělil ředitel PMŠ Miroslav Pospíšil. Dodal, že posledních deset let prochází plastové koryto provizorní opravou nejen před každou sezonou, ale i v jejich průběhu. „Rozklížené a zvedající se vrstvy se musejí oříznout, vyplnit tmelem a vyleštit. Většina poškození je ale na první pohled skrytá, objevují se nahodile a nelze je předem odhalit,“ zdůraznil Pospíšil.

Podotkl, že ocelová nosná konstrukce, na které je plastové koryto zavěšeno, je podle statika, jenž ji začátkem května prohlédl, v relativně dobrém stavu a po výměně některých kovových mezistupňů, otryskání jednotlivých dílů a nanesení nového antikorozního nátěru by mohla být funkční několik dalších let. Otázkou tobogánu se minulý čtvrtek zabývala správní rada společnosti PMŠ. „Plastové koryto skluzavky projde zmíněnou provizorní opravou a během dvouměsíční sezony se bude často kontrolovat, aby se včas odhalila případná poškození,“ ujistil ředitel Podniků města, který v polovině července předloží správní radě nabídky na případnou realizaci nového tobogánu.

Šumperské sportovní areály tak v současnosti chystají celý areál na otevření. To je plánováno na čtvrtek 1. července. Během prvního prázdninového měsíce se zde budou moci lidé vykoupat denně od 9 do 20 hodin, v srpnu pak od 10 do 20 hodin.