V Ostravě se testuje kdečím, k moři Vás ale bez správné značky testu nepustí

Ilustrační foto

OSTRAVA – S postupným rozvolňováním se lidé začínají chystat do zahraničí. Mezi možným podmínkami, jak vyjet například do zemí Evropské unie, je negativní PCR, nebo rychlý antigenní test provedený v akreditovaném odběrovém místě. Ale značky antigenních testů státy v Evropské unii neakceptují zdaleka všechny. Dokonce existuje seznam těch, se kterými za hranice můžete.

Například při návštěvě testovacího centra Zdravotního ústavu v centru Ostravy vás v těchto dnech klidně otestují antigenním testem Ecotest, který na Evropské listině testů není. Zdroj blízký naší redakci nám potvrdil svou zkušenost, že sami pracovníci odběrového centra, s nimiž hovořil, ani nemají ponětí, že tato listina antigenních testů akceptovaných v unii existuje.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Také my v redakci jsme při obvolávání několika odběrových center v Ostravě zjistili, že pracovníci znají sice název antigenních testů, které používají, ale zda jsou na nějaké listině EU nevědí. Tato situace je na začátku turistické sezony přitom poměrně tristní.

Testovaný se stará, testovaný má.  Odběrová centra zatím neuvádějí, jaký antigenní test a k jakému účelu lze použít. Cestou pro nenaočkované lidi, kteří chtějí vyjet po Evropské unii, je tedy stáhnout si listinu uznaných testů a pak si zavolat do odběrového centra s dotazem, čím konkrétně tam testují. Další možnost je pak samozřejmě PCR test, nebo očkování.

Společná listina akceptovaných antigenních testů je uvedena zde: Společná listina EU Covid testy

Dále na našem webu

Aquapark ve „Frenu“ otevře zítra, počasí tomu popřeje, ceny vstupného se ale mění