Certifikáty – očkování, testy, prodělané onemocnění. Nejčastější otázky a odpovědi

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay, free image.

S rostoucím počtem naočkovaných lidí přibývá i nejrůznějších otázek týkajících se certifikátů o očkování. Nejsou to však jediné certifikáty, které lidé potřebují. Mezi další patří certifikáty potvrzující výsledky negativního testování a certifikáty o prodělání onemocnění COVID. Na co se lidé nejčastěji ptají? Na tyto otázky přinášíme odpovědi.

Jak získám certifikát, který výsledek mého testu nebo očkování potvrzuje?

Od 1. června je možné stáhnout certifikát o prodělaném onemocnění, o výsledku negativního testu (jak antigenního, tak PCR testu) a certifikát o prodělaném očkování (jak po první dávce, tak po ukončeném očkování). Certifikáty už jsou v jednotném vzhledu podle Evropské unie.
Na certifikátech jsou uvedené jméno, příjmení a datum narození. Zároveň obsahují QR kód.
Certifikát si stáhnete na očkovacím portálu občana ocko.uzis.cz, tzv. očku. Na portálu můžete využít jednu z uvedených možností:

  1. vyplnit své rodné číslo a číslo občanského průkazu. Dorazí vám SMS zpráva s kódem, pomocí kterého se přihlásíte. Doporučujeme proto pečlivě uvést a zkontrolovat své telefonní číslo, ať už u očkování či v žádance.
  2. využít elektronickou identitu (např. NIA, MojeID, BankID, OP s čipem apod.). Odkaz k přihlášení do národní identity naleznete také na stránce https://ocko.uzis.cz/.

Certifikát může vytisknout poskytovatel zdravotních služeb, který vakcinaci či test provedl (očkovací místo, praktický lékař, odběrové místo). Certifikát si lze nechat vytisknout pouze po dokončení celého cyklu očkování (nikoliv ihned po první dávce) a je pouze na vyžádání. Preferovaná forma certifikátu je digitální, proto doporučujeme volit stažení certifikátu přes výše uvedené očko.

Chci si stáhnout svůj certifikát, po vyplnění údajů se však objevuje následující hláška „Neznámé rodné číslo a číslo občanského průkazu“

Tato hláška znamená, že probíhá aktualizace systému, prosíme vás tedy o trpělivost. Nadále platí papírová forma původních potvrzení vydávaných zdravotnickým zařízením, můžete tedy svůj vytištěný certifikát nadále používat.

Jak dlouho je možné certifikát z portálu ocko.uzis.cz stáhnout? Jak dlouho jsou na stránce certifikáty uchovávané?

Na stránkách naleznete platné certifikáty ne starší než 180 dnů. Není garantováno, že certifikáty starší 180 dnů budou či jsou k dispozici.

Dokdy bude platná verze certifikátu o podstoupeném očkování, kterou jsem získal/a před 1. červnem?

Starší verze certifikátu je platná do 1. července, po tomto datu už nebude uznávaná. Je tedy třeba svůj certifikát vyměnit za nový do konce měsíce června. Více informací, včetně podrobného návodu, jak výměnu certifikátu provést, najdete v našem nedávném článku.

Je na certifikátu k očkování vyznačená doba platnosti?

Doba platnosti vyznačená není. Certifikát slouží jako potvrzení o tom, že jste byl/a očkovaný/á jednou nebo dvěma dávkami vakcíny.

Proč není na certifikátu uvedeno číslo pasu nebo občanského průkazu?

Země Evropské unie odsouhlasily omezení osobních identifikačních údajů na jméno, příjmení a datum narození. Hlavním důvodem byla mimo jiné ochrana těchto osobních údajů.

Platí mi certifikát i na cestování do zahraničí?

Podmínky vstupu do jednotlivých zemí doporučujeme ověřit na rozcestníku Ministerstva zahraničních věcí. Využít můžete i mapu cestovatele. Jednotlivé země podmínky vstupu průběžně aktualizují dle vývoje epidemie.

Na certifikátu je napsáno „This certificate is not a travel document“. Mohu ho tedy využít při cestování do zahraničí?

Certifikát slouží jako potvrzení o provedeném očkování, o negativním výsledku testu nebo o prodělání onemocnění covid-19, není ovšem náhradou cestovního dokladu, kterým je cestovní pas nebo občanský průkaz. Při cestách do zahraničí tedy musíte mít vždy cestovní doklad, tzv. travel document (v podobě cestovního pasu či občanského průkazu), certifikátem pak dokládáte očkování, výsledek testu nebo prodělání nemoci. Doporučujeme vždy před cestou zkontrolovat, zda země, kam se chystáte vycestovat, certifikát uznává.

Moje kontaktní údaje se změnily. Mohu je sám upravit?

Ano, pokud potřebujete změnit evidovaný e-mail nebo mobilní telefonní číslo, upravíte je opět v očku. Stačí kliknout na tlačítko „Změna kontaktních údajů“ a údaje upravíte a potvrdíte tlačítkem „Aktualizovat“.

Údaje si nemohu změnit přes portál ocko.uzis.cz. Co mám dělat?

V takovém případě kontaktujte zdravotnické zařízení, které vám test nebo očkování provedlo, případně je údaje oprávněn opravit váš praktický lékař.

Jakým způsobem bude probíhat ověření platnosti certifikátů?

Platnost certifikátů bude ověřovat validační aplikace. Aplikace bude dostupná během června 2021. Z tohoto důvodu je na certifikátu umístěný QR kód.

Potřebuji poradit. Kam se můžu obrátit?

Obrátit se můžete na linku 1221. Vyškolení operátoři vám pomohou, případně zaznamenají váš dotaz a předají ho k dalšímu řešení.

Zdroj: MZCR – koronavirus

Dále na našem webu

Pozor, aby vám nepropadl certifikát očkování proti COVIDu. Jak vyměnit starý za nový?