KORONAVIRUS: Roušky zmizí ve školách i kancelářích v celé ČR, od 1. 7. přijde další rozvolnění

Zdroj: online vysílání

Česko – Epidemická situace je v Česku čím dál tím lepší, a tak vláda dnes rozhodla o odložení roušek ve školách a kancelářích i ve trojici krajů, kde jejich nošení bylo stále povinností. Na poměrně pozitivní informace pak vrhá stín fakt, že Česko má za sebou nejtragičtější čtvrtletí co do počtu úmrtí od dob svého osamostatnění. Vláda dnes zároveň schválila režim rozvolnění, který bude uveden v život počínaje červencem.

Učitelé i žáci ve většině republiky mohli odložit ochranu dýchacích cest během tzv. frontální výuky již od počátku minulého týdne. Dnes konečně došlo i na trojici krajů, kde pravidla nebyla vzhledem k nenaplnění podmínek o incidenci nákazy rozvolněna. Nyní i žáci a učitelé v krajích Jihočeském, Libereckém a Zlínském však již budou moci roušky během výuky odložit. Povinnost ochrany dýchacích cest pak v celé republice zůstává o přestávkách a také ve společných prostorách školy. „Toto rozhodnutí je schváleno s účinností od zítřka a platí i pro pracoviště. Pokud je člověk v rámci výkonu práce na jednom místě, nemusí mít ochranu dýchacích cest,“ upřesnil ministr zdravotnictví Vojtěch.

Epidemická situace

Jak naznačují data, epidemická situace se na našem území rapidně zlepšuje, za včerejšek tak testy odhalily jen 42 nově nakažených (ačkoliv číslo je samozřejmě ovlivněno faktem, že se jednalo o neděli, kdy se testuje z týdne nejméně). Lehký pokles začal již na počátku března, kdy denně přibývalo kolem 17 000 nakažených. O ustupující epidemii pak svědčí i stále klesající počet těch, kdo jsou s onemocněním covid-19 hospitalizováni. V nemocnicích je tak v souvislosti s koronavirem aktuálně 152 osob, což je nejméně od konce srpna 2020. Stejně tak klesají počty úmrtí, na počátku března jich bylo kolem 200 denně, dnes se úmrtí počítají spíše v jednotkách – stále je ale ČR v celosvětovém měříku na 4. místě v počtu (covidových) úmrtí na milion obyvatel. O tom ostatně svědčí i fakt, že v prvních třech měsících letošního roku u nás zemřelo přes 46 tisíc lidí, což je podle údajů Českého statistického úřadu meziročně o 54 % více.

Ačkoliv někteří odborníci predikují, že na podzim by se opět epidemická situace mohla zhoršit, rozhodně se bude jednat o zcela odlišný stav než loni – stále totiž přibývá těch, kdo absolvovali očkování. Za včerejšek bylo naočkováno 40 tis. lidí (číslo je samozřejmě ovlivněno tím, že se jedná o víkendový den), ve všední dny se ale již daří očkovat obvykle více než 100 000 osob denně. Alespoň jedna dávka vakcíny již byla podána 6,5 milionu Čechů, kompletní očkování mají za sebou již dva miliony.  Ministerstvo zdravotnictví počítá s tím, že v dohledné době umožní i očkování dětí starších 12 let, s očkováním mladší populace se pak dle slov ministra zdravotnictví Vojtěcha nepočítá.

Vzhledem k možnosti šíření nakažlivějších mutací koronaviru zároveň ministerstvo rozhodlo o změně v mimořádném opatření týkajícím se karantény a izolace. „Vzhledem k riziku šíření mutací zavádíme povinnost, aby člověk, který je po první dávce očkování a setká se s nakaženým, byl umístěn do karantény,“ uvedl také Vojtěch s tím, že důvodem je, že např. indická mutace (nyní označovaná jako delta) je prokazatelně rezistentnější i vzhledem k podání první dávky vakcíny. Opatření se nijak nedotkne těch, kteří již mají za sebou očkování kompletní a od podání druhé dávku uplynulo minimálně 14 dní.

Klinická skupina pak podle slov Vojtěcha jedná také o tom, zda by bylo namístě nahradit respirátory chirurgickými rouškami. „Budeme muset zvážit přínosy a rizika a dle toho se rozhodneme. Chtěl bych, aby rozhodnutí padlo nejpozději poslední týden v červnu,“ shrnul ministr.

Červencové rozvolnění

S účinností od 1. 7. schválila vláda řadu změn a rozvolnění. V maloobchodě bude platit nově kapacitní podmínka jedné osoby na 10 m2, zrušen bude i zákaz propagačních aktivit v maloobchodě. U činností epidemicky závažných (kadeřnictví, masáže, tetování ad.) bude zrušena podmínka poskytování služby pouze 1 zákazníkovi, také bude zrušena povinnost evidence zákazníků. V klubech bude nově umožněna živá hudba (zatím ne tanec) a zvýší se povolené kapacity na max. 75% obsazenost.

Rozvolnění čekají i kulturu. Jak oznámil ministr Zaorálek, od 1. července bude umožněno pořádat venku akce až pro 5 tisíc lidí, kde bude možné zčásti i stání, uvnitř bude možné pořádat akce pro max. 2 tis. návštěvníků s kapacitou naplnění maximálně 75 %. Povolena bude i konzumace – třeba popcornu v kinech. Navýšena bude i kapacita muzeí a galerií a také pro návštěvnické skupiny se uvolní pravidla – s testy či očkováním bude jejich kapacita zcela bez omezení.